Balon de oxigen pentru Sportul Chiscani

• formaţia pregătită de Adrian Baldovin a evoluat 87 de minute în inferioritate numerică dar a câştigat cu 1-0 meciul cu FCSB 2 • partida a avut ritm, multe ocazii de poartă şi un final de infarct • în etapa următoare, Sportul Chiscani joacă tot pe teren propriu, cu ACSM Olteniţa

Cu sabia lui Damocles deasupra capului, jucătorii pregătiţi de Adrian Baldovin au reuşit un meci de excepţie sâmbăta trecută, în runda a 28-a, în partida cu FCSB 2, formaţie care dispune de fotbalişti care deşi sunt foarte tineri au debutat deja la formaţia din prima ligă fie în cupă fie în campionat. Mai mult, ca să creeze un şoc la echipă, conducerea clubului bucureştean a schimbat şi antrenorul în urmă cu puţin timp.

Meciul, la care au asistat în jur de 500 de spectatori, a fost viu disputat, cu ocazii de o parte şi de alta şi cu un final de infarct.

FCSB 2 a venit la Chiscani să câştige, însă Sportul, care deşi a evoluat din minutul 9 în inferioritate numerică, Preda fiind eliminat direct cu cartonaş roşu pentu un fault în calitate de ultim apărător, a prestat cel mai bun joc al său pe teren propriu din acest retur de campionat şi a câştigat cu 1-0. Un rezultat care măreşte considerabil şansele de a rămâne în Liga a III-a.

Partida nu a început însă sub cele mai bune auspicii pentru echipa gazdă care a rămas în inferioritate numerică din minutul 8, însă jucătorii au strâns rândurile şI, în minutul 17, Zaharia a centrat la bara a doua, iar Emanuel Moldoveanu a trimis mingea în plasa porţii apărate de Udrea. Meciul a continuat într-o notă de echilibru, cu o uşoară dominare a gazdelor, iar pe final Sportul putea să-şi dubleze avantajul dar mingea şutată de Alin Radu (min. 32) a fost prinsă în doi timpi de Udrea, iar Iordache (min. 40) a fost blocat in extremis de Cană.

Antrenorul echipei vizitatoare, Lucian Mezei, a efectuat trei schimbări la pauză, iar repriza a doua a început în nota de dominare a celor de la FCSB 2. Bucureştenii şi-au creat ocazii dar Popescu a fost în zi mare. Portarul gazdelor a avut o primă intervenţie foarte bună în minutul 47 la şutul lui Şerbănescu, în minutul 53 a scos de la vinclu mingea şutată de Ardelean, iar în minutul 55 a parat mingea trimisă spre poartă, din 6 metri, de Şerbănescu. După cele 15 minute de dominare a bucureştenilor, Sportul Chiscani putea să-şi dubleze avantajul, Zaharia a driblat tot ce a găsit în cale pe flancul stânga, a şutat la colţul scurt dar Udrea a reuşit, in extremis, să trimită mingea în corner. În minutul 77, Sportul Chiscani a ratat o dublă şansă de gol: Alin Radu a şutat plasat din careu, Udrea a respins în faţă până la Moldoveanu care a trimis din nou mingea spre poartă însă Udrea a reuşit cu un ultim efort, să o devieze în corner.

FCSB 2 a avut aceeaşi dublă şansă de a egala în minutul 87, când Ardelean a şutat la poartă, Popescu a respins până la Trucă, iar acesta din 8 metri, a trimis mingea peste transversală.

Iar Sportul Chiscani a câştigat 3 puncte mari şi a luat o opţiune serioasă la menţinerea în Liga a III-a.

Sportul Chiscani: Popescu – M. Pascu, Preda, Boga, Sima – Bălan (min. 78: Mihai), Chihaia, Moldoveanu (min. 93: S. Gavrilă), A. Radu - Iordache (min. 50: Dobrin), Zaharia (min. 78: Adamache).

FCSB2: Udrea – Prasacu (min. 46: Bobaru), Ardelean,  Cană, M. Lixandru (min. 46: Şerbănescu) - E. Pacionel (min. 46: Dumitrescu), R. Gavrilă, Botezatu (min. 61: Tudose), Trucă - Teleru, Zamfir.