Bănel Nicoliţă a jucat pentru CS Făurei în remiza, 1-1, cu Olimpia Rm. Sărat

De când a fost preluată de Bănel Nicoliţă, CS Făurei obţine rezultate notabile în partidele amicale, fapt ce denotă că gruparea fotbalistică din acest oraş cu tradiţe în fotbal, este pe un drum foarte bun. Duminica trecută, CS Făurei, cu Bănel Nicoliţă în rol de dirijor din teren, a disputat un amical pe terenul Olimpiei Rm. Sărat, formaţie care în sezonul precedent s-a clasat pe locul al doilea în Seria întâi a Ligii a III-a, iar la finalul testului de verificare rezultatul a fost egal, 1-1. Cu un stil de joc foarte ofensiv, imprimat de fostul internaţional, CS Făurei a deschis scorul încă din minutul 8 când Stelian Nicoliţă a transformat un penalty obţinut de Georgel Pungă. Trei minute mai târziu putea fi 2-0 pentru formaţia coordonată de Bănel Nicoliţă. În acel minut, Chirică a şutat de la marginea careului, portarul gazdelor a respins mingea în faţă, Pungă a şutat violent la vinclu, însă Toader a avut o paradă spectaculoasă şi a scos mingea de la rădăcina barei. Cu un Bănel Nicoliţă în vervă mare de joc, formaţia vizitatoare a controlat ostilităţile în teren, a dominat teritorial, însă nu a mai reuşit să înscrie până la pauză. Au făcut-o în schimb gazdele în minutul 42, când Ionuţ Roman a profitat de o nesincronizare a defensivei din Făurei şi a restabilit egalitatea. În repriza a doua, una în care tot CS Făurei a fost echipa cu o posesie mai bună a mingei, Stelian Nicoliţă a irosit două mari şanse de gol, pe lista ratărilor şi-a trecut numele şi Silviu Crăciun, care nu a reuşit să înscrie din 3 metri, astfel că amicalul s-a încheiat nedecis, 1-1.
"Suntem pe un drum bun. Am întâlnit o adversară de top din Liga a III-a şi consider că ne-am ridicat la nivelul ei în acest amical.
Rezultatul nu este unul de neluat în seamă, ţinând cont că am jucat pe terenul uneia dintre echipele de top din Seria întâi a Ligii a III, pentru mine lucrul cel mai important este că echipa creşte în omogenitate de la meci la meci", a declarat Bănel Nicoliţă. În altă ordine de idei, înaintea partidei de seniori s-a disputat un amical între o echipă de juniori de la Olimpia Rm. Sărat şi formaţia de juniori A1 de la CS Făurei. După un meci spectaculos, în care oaspeţii au condus cu 1-0, gazdele s-au impus cu 3-2.

CS Făurei: Goicea - Grozea, Gheţu, Poteraşu, Ciurea - Chirică, Bănel Nicoliţă, Vlad Omer - Pungă, Bardaş, S. Nicoliţă. În repriza a doua au mai evoluat portarul Baltag şi jucătorii de câmp Mâţă, C. Ion, Colgiu, S. Crăciun, Aliman, Z. Bulancea.
Olimpia Rm. Sărat: Toader - Tucă, Ceauşel, Târâlă, Ghiţulescu - Cârjan, Bodoc, Tudor, Roman - Bălan, Creţu. În repriza a doua au mai evoluat portarul Jalbă şi jucătorii de câmp Tănase, Stanciu, Dicu, Hâră, Ceparu, Chiorpec.