Bănel Nicoliţă, jucătorul meciului în partida CS Făurei – CS Medgidia

• fostul internaţional stelist a deschis scorul din penalty, în minutul 70 • o bară şi un gol, în contul lui Puşcaşu

Ambele formaţii au evoluat cu o mare prudenţă în prima repriză astfel că situaţiile de poartă au lipsit cu desăvârşire.

Partea a doua a fost controlată de echipa gazdă. Cu un Bănel Nicoliţă în rol de coordonator din teren, CS Făurei a irosit prima ocazie de gol prin Ionuţ Cristian (min. 49). Cinci minute mai târziu, după o acţiune la care au colaborat Percă şi Stelian Nicoliţă, mingea a ajuns la Andrei Puşcaşu care a trimis-o în bară.

CS Făurei a continuat să-şi supună adversara unui asediu prelungit şi în mintul 75 Stelian Nicoliţă a fost faultat în careul oaspeţilor, iar arbitrul de centru a arătat punctul cu var. Bănel Nicoliţă a şutat dar portarul celor din Medgidia ieşise mult din poartă, aşa că lovitura s-a repetat. Cu toate că nici de această dată portarul nu a respectat regula, fostul internaţional stelist a deschis scorul.

Cu 5 minute înainte de finalul partidei, formaţia gazdă a beneficiat de o lovitură de colţ, Dan Percă a centrat în careu, iar Andrei Puşcaşu a dublat avantajul echipei sale, dar a stabilit şi scorul final al meciului, 2-0, pentru CS Făurei.

Iar cu acest succes echipa manageriată de Bănel Nicoliţă a urcat pe locul al  patrulea în Seria a II-a, fiind la doar 2 puncte în spatele liderului, CS Afumaţi.

“Un meci la discreţia noastră. În prima repriză nu am vrut să riscăm. În cea de a doua puteam marca de cel puţin patru ori. Importantă este victoria şi, odată cu ea, un moral bun în perspectiva următoarelor partide. După CS Medgidia pentru noi urmează o partidă tot cu o nou promovată, CSO Bragadiru, pe care trebuie să o pregătim serios pentru a obţine un nou rezultat pozitiv”, ne-a declarat Bănel Nicoliţă.

CS Făurei: Tudor – Mocanu, Căldăraru, B. Nicoliţă, Bordei – Grozea (min. 77: Racoviţă), Puşcaşu, Percă, Cloşcă (min. 58: Drezaliu) - S. Nicoliţă, I. Cristian (min. 80: Poteraşu).