Bănel Nicoliţă, jucătorul meciului în derby-ul CS Făurei – Victoria Traian

• fostul internaţional a realizat un hat trick şi a fost coautor la primul gol, în victoria cu 4-1 a gazdelor • Barbu a ratat marile ocazii ale oaspeţilor • “Mă bucur că am reuşit să ne facem suporterii fericiţi”, a declarat Bănel Nicoliţă la finalul partidei

Aşa cum era de aşteptat, partida dintre CS Făurei şi Victoria Traian s-a ridicat la nivelul unui derby, iar dacă scorul înregistrat spune altceva acest lucru se datorează valoarii incontestabile a lui Bănel Nicoliţă. Fostul internaţional a fost cel mai bun jucător de pe teren, a realizat un hat trick şi a fost coautor la primul gol, cel înscris de Poteraşu. În faţa a peste 500 de spectatori, în minutul 10, Georgel Pungă a ratat prima mare ocazie a partidei. Replica oaspeţilor a venit în minutul 18 când, după o centrare a lui Ciocan, Barbu a reluat mingea peste transversală. După o pasă a lui Bănel Nicoliţă (min. 27), Pungă a şutat în plasa laterală, iar pe contraatac, cinci minute mai târziu, fundaşul dreapta al oaspeţilor, Mădălin Ion a trimis mingea în bara din dreapta a porţii apărate de Goicea. În finalul primei reprize, CS Făurei a reuşit să înscrie de două ori. În minutul 43 Bănel Nicoliţă a a centrat la bara a doua, Stelian Nicoliţă a recentrat mingea, cu capul, în faţa porţii, iar Poteraşu a îndeplinit o simplă formalitate pentru 1-0. Un minut mai târziu Pungă i-a pasat pe culoar lui Bănel Nicoliţă şi fostul internaţional a făcut inutilă intervenţia lui Constandache, iar la pauză CS Făurei conducea meritat cu 2-0.

Goluri spectaculoase, ratări incredibile

Prima parte a reprizei secunde a fost controlată de formaţia pregătită de Viorel Ciucaşu însă gazdele, pe contraatac, au irosit trei situaţii de gol prin Bănel Nicoliţă (min. 50), care a şutat în bară, Pungă (min. 54) şi Omer Vlad (min. 58). Victoria Traian a ratat apoi două ocazii rarisime, prima în minul 60 prin Grozea, iar cea de a doua, zece minute mai târziu, când după o lovitură liberă executată de Crăciun, Barbu a trimis mingea în transversală. Din minutul 79, oaspeţii au rămas în inferioritate numerică, Leu fiind eliminat după ce a primit cel de-al doilea cartonaş galben. Finalul de meci a aparţinut gazdelor şi l-a avut în prim plan pe Bănel Nicoliţă. “Jardel” cum era supranumit Bănel pe când evolua la Steaua Bucureştri, a trimis mingea în bară în minutul 81, iar trei minute mai târziu, după o acţiune personală a şutat-o în vinclul porţii oaspeţilor şi era deja 3-0 pentru CS Făurei. Trei minute mai târziu fostul internaţional a realizat hat trick-ul şi partida era jucată. În penultimul minut de joc Postolea a reuşit să înscrie golul de onoare pentru Victoria Traian.

Mă bucur că am reuşit să ne facem suporterii fericiţi. Am câştigat la scor, am făcut în anumite momente şi spectacol, iar cei din tribună ne-au răsplătit cu aplauze. Trebuie să rămânem cu picioarele pe pământ şi să tratăm toate partidele cu aceeaşi seriozitate”, a declarat Bănel Bicoliţă la finalul jocului.

CS Făurei: Goicea – Grozea, Poteraşu, Gheţu, Bardaş - B. Nicoliţă, Chirică (min. 71: Percă), Mâţă - Pungă, S. Nicoliţă, Vlad.

Victoria Traian: Constandache – M. Ion (min. 86: Zaharia), Zăgan, Turiac, Veber – Leu, Barbu, Pârliţeanu (min. 64: Martinescu), Postolea – Crăciun, Ciocan.