Bănel Nicoliţă, decisiv pentru CS Făurei în derby-ul cu Viitorul Ianca

• fostul internaţional stelist a evoluat ca în tinereţe, iar echipa sa a câştigat cu 3-2 • în urma acestei victorii, CS Făurei a urcat pe locul al 12-lea

Etapa a 9-a a Ligii a III-a a programat în Seria a II-a un al doilea derby al judeţului Brăila, în care CS Făurei a învins-o cu 3-2 pe Viitorul Ianca. Este al doilea joc oficial câştigat în acest sezon de CS Făurei în faţa celor din Ianca, după cel din Cupa României, în care Bănel şi colegii lui s-au impus cu 4-2 chiar pe stadionul Ştefan Vrăbioru.

Iar sâmbăta trecută diferenţa de scor putea fi cel puţin aceeaşi dacă echipa gazdă nu irosea şanse clare de a marca. A fost 3-1 pentru CS Făurei însă Viitorul Ianca a redus din diferenţă prin Marius Coman şi tot acelaşi atacant al oaspeţilor putea restabili egalitatea în prelungiri.

Fiind o partidă în care era obţigatorie obţinerea celor 3 puncte, fostul internaţional stelist nu a mai evoluat ca fundaş central, el a urcat în linia mediană şi a fost principalul pasator pentru colegii din ofensivă.

CS Făurei putea deschide scorul în minutul 2, când Agache a trimis mingea din voleu, de la 40 de metri şi Constantinescu a reuşit cu greu să evite golul. Echipa gazdă a continuat să joace cu o mare ambiţie şi în minutul 10 a deschis scorul prin Andrei Puşcaşu. Bucuria echipei gazdă a fost de scurtă durată pentru că la un contraatac, în minutul 12, Mucuţă a obţinut o lovitură liberă, iar Cosmin Necoară a trimis mingea la colţul scurt şi a restabilit egalitatea, 1-1. Putea fi 2-1 pentru oaspeţi chiar la faza imediat următoare dar Aurel Nicoliţă a ieşit inspirat şi a reţinut mingea din faţa lui Mucuţă.

Replica celor din Făurei a venit în minutul 19, când Bănel Nicoliţă a centrat perfect din lovitură liberă şi de la doar 4-5 metri Puşcaşu a ţintit transversala.

Bănel a mai executat o lovitură liberă în minutul 33 dar mingea a trecut razant cu vinclul porţii apărate de Constantinescu.

CS Făurei a ieşit de la cabine cu dorinţa de a tranşa partida în favoarea sa şi în minutul 47 a obţinut un corner, Dragomir a centrat perfect pentru Florin Bălan care a trimis mingea, cu capul, în plasa iar CS Făurei conducea cu 2-1. Zece minute mai târziu, Stelian Nicoliţă a trimis o centrare şutată, iar Constantinescu a prins migea în doi timpi. În minutul următor a fost rândul lui Aurel Nicoliţă să plonjeze salvator la o minge şutată, la colţul scurt, de Mucuţă.

CS Făurei a dominat jocul şi s-a desprins la 3-1 în minutul 66, când, după o lovitură liberă executată de Bănel, Puşcaşu, de la 11 metri, a trimis mingea, cu capul, în poarta oaspeţilor. Trei minute mai târziu, Bălan a trecut pe lângă realizarea “dublei”. CS Făurei a mai creat o fază spectaculoasă în minutul 79. Dragomir a centrat din corner, Bălan a trimis mingea spre Stelian Nicoliţă care a reluat-o peste transversală. Intrat în minutul 85 în locul lui Necoară, la prima atingere a mingei, Marius Coman (min. 87) a redus din diferenţă cu un şut de la 40 de metri. Un minut mai târziu, Coman putea restabili egalitatea dar a şutat în portarul gazdelor. La ultima fază a partied, Agache a scos de pe linia porţii mingea şutată de Dima şi CS Făurei s-a impus cu 3-2 şi a ieşit din zona retrogradării.

CS Făurei: A. Nicoliţă - Niţă, Agache, Apostol, Mocanu – Roată (min. 93: Dronea), B. Nicoliţă, Fl. Bălan (min. 86: Băicoianu), Dragomir -  Puşcaşu, S. Nicoliţă.

Viitorul Ianca: Constantinescu - Coteţ, Preda, Stănciulescu, Necoară (min. 85: M. Coman) – Colniceanu (min. 62: Buzatu), Dima, Olenic (min. 67: Ndigwe), Păvălache – A. Radu, Mucuţă (min. 62: Cazan).