Bănel Nicoliţă, decisiv în duelul Sportul Chiscani – CS Făurei, 1-1

• raportat la numărul ocaziilor, echipa manageriată de fostul internaţional stelist merita victoria, în condiţiile în care, din minutul 73, CS Făurei a evoluat în inferioritate numerică

Duelul dintre Sportul Chiscani şi CS Făurei s-a încheiat nedecis, 1-1, însă raportat la realitatea din teren, echipa manageriată de Bănel Nicoliţă merita toate punctele puse în joc. Sportul Chiscani a avut un sfert de oră la jumătatea primei reprize când şi-a dominat adversara şi când de altfel a şi marcat. În rest, meciul a fost controlat de formaţia vizitatoare. Şi în inferioritate numerică din minutul 73, după eliminarea lui Păduraru pentru cumul de cartonaşe galbene, tot CS Făurei a făcut legea în teren.

Primul sfert de oră a aparţinut echipei manageriate de Bănel Nicoliţă, dar Stelian Nicoliţă (min. 3) a şutat în plasa laterală, Lungoci (min. 10) a ratat din 8-9 metri şi tot el a rămas singur cu Tunea în minutul 12 dar a întârziat momentul şutului.

Replica Sportului a venit abia în minutul 16, când Andrei Crăciun a şutat la poartă, însă parada lui Daniel Popescu a făcut ca tabela să nu se modifice. Popescu (min. 29) a avut din nou o intervenţie bună pentru echipa sa şi a prins la rădăcina barei, mingea şutată de Crăciun. După numai un minut, Sportul Chiscani a preluat conducerea după golul înscris de Vartolomei. Au fost singurele momente bune ale echipei gazdă în acest meci. Lungoci a ratat din nou în minutul 37 şi prima repriză s-a încheiat 0-0.

Lungoci pentru oaspeţi şi Ciocan pentru gazde au ratat din situaţii foarte bune, în debutul părţii secunde. Ulterior, partida a fost la discreţia echipei vizitatoare. Tunea (min. 49) s-a remarcat la şutul lui S. Nicoliţă. În minutul 58, Lungoci a fost înlocuit cu Mihai Ion iar Bănel a trecut mijlocaş dreapta. Pe postul la care s-a consacrat la Steaua şi la naţională, acesta a făcut tot ce şi-a dorit în banda dreaptă, ba mai mult, în minutul 66 a restabilit egalitatea. Fostul internaţional stelist a trimis o minge şutată care a păcălit întraga apărare a gazdelor dar şi pe portarul Tunea şi scorul a redevenit egal, 1-1. Stoian (min. 81) a încercat un lob peste Tunea cu toate că a avut toată poarta în faţă şi a ratat de la 8 metri. CS Făurei a mai avut o mare ocazie de a marca în prelungirile părţii secunde dar, în aceeaşi fază, Mihai Ion a trimis mingea în bară, aceasta a ajuns la S. Nicoliţă care a fost blocat de Tunea şi meciul s-a încheiat la egalitate, 1-1.

Sportul Chiscani: Tunea – Iordache, M. Pascu, V. Baciu, Sima – Ciocan, Chihaia, C. Pascu, A. Crăciun – Vartolomei (min. 90: G. Ion), V. Gheorghe (min. 67: Huţu).

CS Făurei: Popescu – Niţă, Banu, Agache, Păduraru – Stoian, Apostol, B. Nicoliţă, Roată - Lungoci (min. 58: M. Ion), S. Nicoliţă.