Bănel Nicoliţă, decisiv în amicalul CS Făurei – FCSB 2

• fostul internaţional stelist a pasat decisiv la golul egalizator şi a marcat golul prin care echipa sa s-a impus cu 2-1 • Agafiţei a înscris pentru bucureşteni

Echipa manageriată de Bănel Nicoliţă, CS Făurei, a câştigat cu 2-1 amicalul susţinut sâmbăta trecută cu satelitul echipei FCSB, formaţie pregătită de Dacian Nastai, cel care i-a luat locul lui Massimo Pedrazzini. Echipa bucureşteană s-a schimbat radical în această vară, 10 jucători din vechiul lot au fost transferaţi la Academica Clinceni, iar din echipa satelit care s-a format în urma unor trialuri a mai rămas dintre titulari doar Pacionel. În rest, sunt jucători foarte tineri, născuţi între anii 2000-2003.

Cu toate acestea, partida a fost una echilibrată în prima repriză, când CS Făurei a irosit o ocazie de gol prin Stelian Nicoliţă, iar FCSB 2 a ratat un penalty prin Boitaş.

Cu noile achiziţii în teren, Ionuţ Cristian, Cristian Căldăraru, ambii veniţi de la Sporting Lieşti, Emmanuel Ndigwe, transferat de la Sportul Chiscani, Andrei Puşcaşu venit de la Oţelul, Marius Mocanu de la Voinţa Găiseanca, Poteraşu revenit de la Buzău, CS Făurei a fost echipa care a controlat în mare parte ostilităţile în teren. Însă şi de această dată Bănel Nicoliţă a fost omul meciului.

CS Făurei a avut două ocazii în startul părţii secunde dar Ionuţ Cristian (min. 49)şi Stelian Nicoliţă (min. 62) au ratat din poziţii foarte bune.

FCSB 2 a replicat printr-un contraatac tăios în minutul 70, Agafiţei a şutat de la marginea careului, iar Tudor a scos mingea de sub transversală. La faza imediat următoare, Agafiţei a trimis mingea în vinclul porţii gazdelor şi bucureştenii conduceau cu 1-0. Căldăraru putea restabili egalitatea după doar două minute însă el a reluat mingea, cu capul, pe traiectoria portarului Udrea.

În minutul 75, Bănel Nicoliţă a trimis o pasă de 20 de metri spre fratele său, Stelian, acesta a pasat în faţa porţii, iar Ionuţ Cristian a îndeplinit o simplă formalitate pentru a restabili egalitatea. Zece minute mai târziu, după o acţiune personală, Bănel Nicoliţă a marcat golul victorie formaţie sale.

Formaţia bucureşteană a forţat egalarea dar echipa gazdă s-a apărat foarte bine şi s-a impus cu 2-1.

CS Făurei: Tudor – Grozea, Căldăraru, B. Nicoliţă, Racoviţă - A. Huţu, Percă, Ndigwe – Puşcaşu, S. Nicoliţă, Mocanu. În repriza a doua au mai intrat Aurel Nicoliţă, Bordei, Spânu, Ionuţ Cristian, Poteraşu, Dragomir.

Bucureştenii nu au completat raportul de joc, dar pe surse am aflat, în mare, componenţa echipei.

FCSB 2: Udrea – Boborea, Tudose, Arnold, Enache – Bodea, Pacionel, Cristea, Boitos – Agafiţei, Iana. Au mai intrat Băciuţ şi Bodea.