Bănel Nicoliţă, în formă de zile mari în meciul cu Saint-Patrick's

Gruparea din Ghencea s-a impus şi în manşa retur a play off-ului Europa League şi s-a calificat în grupele competiţiei, însă victoria steliştilor s-a conturat abia în repriza a doua când, în formaţia antrenată de Cristiano Bergodi a intrat ex-brăileanul Nicoliţă.
După ce în tur s-a impus pe teren propriu cu 3-0, Steaua s-a văzut condusă joi, în manşa a doua cu Saint-Patrick's Athletic graţie golului înscris în minutul 57 de mijlocaşul irlandez Cawley după o greşeală a fundaşului central Alexandru Tudose.
Aflat într-o formă de zile mari, precum aceea din perioada în care a fost propulsat în fotbalul mare, mijlocaşul Bănel Nicoliţă a profitat de o eroare în apărarea gazdelor, a recuperat mingea pasată iniţial de Surdu şi l-a învins pe Rogers, restabilind astfel egalitatea cu zece minute înainte de finalul partidei..
Golul victoriei echipei Steaua a fost a fost semnat de Răzvan Ochiroşii, în minutul 89, la capătul unui contraatac purtat tot de Surdu, care de altfel, l-a lăsat pe tânărul jucător singur în faţa porţii goale.