Dacia Unirea – Metaloglobus Bucureşti 2-1 (0-1)

Autogolul lui Alin Robu a schimbat soarta partidei

• conduşi până în minutul 63 cu 1-0, brăilenii au întors rezultatul în favoarea lor după penalty-ul transformat de Costel Roşu

Formaţia brăileană a reuşit să bifeze al treilea succes din acest campionat însă acesta a fost unul cu emoţii. Metaloglobus a fost formaţia care a dictat ritmul jocului şi doar după autogolul lui Robu s-a schimbat raportul forţelor din teren. Formaţia bucureşteană a deschis scorul în minutul 4, prin Niculae care a făcut şah mat apărarea brăileană şi a trimis mingea la colţul scurt al porţii lui Olaru. Bucureştenii au continuat să atace de parcă ar fi evoluat pe propriul teren în faţa unei echipe brăilene lipsite de orice fel de idei. Abia în minutul 28 echipa gazdă şi-a creat o situaţie clară de gol, însă, deşi l-a driblat pe portarul advers, Alexandru Pop nu a obţinut decât un corner. Dacia Unirea ar fi putut egala la ultima fază a primei reprize, când Frunză a executat foarte bine o lovitură liberă însă, bine plasat, portarul oaspeţilor a scos mingea din vinclu.

În primele minute ale părţii secunde, tot oaspeţii au fost mai periculoşi dar Olaru (min. 57) a ieşit la 22 de metri şi a degajat mingea urmărită de Bilciurescu, iar două minute mai târziu tot el a scos de sub transversală mingea şutată de Robu. La o centrare a lui Frunză în minutul 63, fundaşul dreapta al oaspeţilor, Alin Robu, a trimis mingea în propria poartă şi scorul a redevenit egal, 1-1. După acest cadou, brăilenii au fost cei care au dictat ritmul partidei. Dacia Unirea a trecut în avantaj în minutul 70, când Pop a şutat de la marginea careului mic şi, cu toate că portarul Robert Geantă a pus un picior salvator, mingea a ajuns la Roşoagă care a fost faultat în careu, iar centralul Robert Avram a arătat punctul cu var. Costel Roşu a marcat şi stabilit scorul final, 2-1 pentru Dacia Unirea. În minutul 73, Martin a primit cel de-al doilea cartonaş galben şi implicit pe cel roşu, iar Metaloglobus a rămas în inferioritate numerică. Formaţia brăileană nu a profitat de jucătorul în plus, iar până la finalul partidei a mai avut o singură ocazie de gol, în minutul 81, când Ciucureanu a trimis mingea în transversală.

Dacia Unirea: Olaru – Niţă, Ghiocel, Lazăr, Stănciulescu – P. Ioan (min. 71: Ciucureanu), Covaciu (min. 71: Bucur), G. Mihai (min. 19: Roşoagă), Frunză – Roşu, Pop.

Antrenor: Alin Pânzaru

Metaloglobus Bucureşti: Geantă – Robu, Iordache, Asanache, Sava – Ghenovici, Popa, Stângă, Niculae – Bilciurescu (min. 61: Martin), Vlad (min. 77: Potecea).

Antrenor: Bogdan Argeş Vintilă