Au fost desemnaţi câştigătorii «Cupei CSM Brăila de primăvară» la kaiac canoe

În jur de 50 de sportivi au participat sâmbăta trecută la ediţia a VI-a a "Cupei CSM Brăila de primăvară ", competiţie de kaiac canoe organizată pe lacul Cătuşa, iar brăilenii au încheiat concursul pe primul loc din patru cluburi participante. Sportivii au concurat în nouă probe, toate de fond. Astfel, în proba de kaiac 1 - 3000 m podiumul a fost monopolizat de reprezentanţii clubului CSM Brăila. Proba a fost câştigată de Alexandru Bătrânu, locul al doilea i-a revenit lui Elvis Baltă iar al treilea lui George Niculescu. La aceeaşi categorie de vârstă, pe aceeaşi distanţă, cursa de canoe 1 a fost câştigată de Constantin Cârlan de la Danubiu Tulcea, celelalte două poziţii find adjudecate, în ordine, de brăilenii Mihai Pârvu şi respectiv, Victor Săraru. La juniori II pe primele două poziţii la kaiac 1 - 3000 m s-au clasat George Ene şi respectiv Victor Văsii, ambii de la CSM Brăila, locul al treilea revenindu-i lui Claudiu Cojocaru de la CSS Galaţi. La canoe 1 - 3000 m brăileanul Gheorghe Viliman a trecut al doilea linia de sosire, cursa fiind câştigată de tulceanul Cristian Baccela, în timp ce locul al treilea i-a revenit tot unui sportiv de la CSM Brăila, Cristian Pârvu. La finalul probei de kaiac 2 - 3000 m, primele două locuri au fost ocupate de brăilenii Dragoş Voicilă, Valentin Ghenov şi respectiv Ciprian Pârvu, Mihai Ghionea. Locul al treilea i-a revenit echipajului gălăţean format din Denis Popa şi Cristian Neagu. Cursa de canoe 1 - 3000 m master a fost câştigată de Gheorghe Constantinov de la CSM Brăila, iar pe locul al treilea s-a clasat colegul său de club, Marius Pârvu. Bianca Tenia a câştigat proba de kaiac 1 - 3000 m în concursul junioarelor I. La cadeţi, în proba de kaiac 1 - 3000 m băieţi s-a impus brăileanul Robert Calaver, iar Andrei Trişcaru s-a clasat pe poziţia a treia. Primii trei clasaţi de la fiecare probă au primit cupe, tricouri şi diplome din partea Direcţiei Judeţene pentru Sport şi Tineret Brăila.

"Pe ansamblu sunt mulţumită de nivelul de pregătire din acest moment. A fost un concurs bun de verificare în vederea Campionatului Naţional de primăvară, care va avea loc în perioada 11-15 mai. Acum ne-am verificat potenţialul în probele de fond, pe 27 aprilie, tot la Galaţi, va avea loc o etapă judeţeană la kaiac canoe pe distanţele de 200, 500 şi 1.000 m", a declarat antrenoarea emerită Florentina Ion.