Atleta Bianca Toader este dublă campioană naţională

Conform aşteptărilor, atleta pregătită de profesorul Nicu Roată, Bianca Toader a cucerit două medalii de aur la Campionatele Naţionale de atletism rezervate copiilor 1.
Brăileanca s-a clasat pe locul întâi la 60 m plat, cu un timp foarte bun, 8:20 secunde, apoi s-a impus şi în finala probei de 60 m garduri cu timpul de 9:46 secunde. Tot medalie de aur a obţinut, la 60 m garduri şi Mihai Ghiţev, iar argintul în această probă i-a revenit lui Andrei Rusea, atlet pregătit de profesorul Nicolae Iorga. Tot pe locul al doilea s-a clasat şi ştafeta 4X1 tur de la LPS Brăila, componenţa acesteia fiind următoarea: Mihai Ghiţev, Alexandru Galupa, Leonard Tihanov, Marius Băjănaru.
"Toader a demonstrat că este cea mai bună din ţară în ambele probe, mai mult timpii realizaţi de ea sunt foarte buni. Şi ceilalţi copii de la grupa mea, Ghiţev, Galupa, Tihanov şi Băjănaru au fost în grafic la această competiţie. Sper ca în mai să obţinem aceleaşi rezultate notabile şi la naţionalele în aer liber", a declarat profesorul Nicu Roată.