Atleții juniori III brăileni au avut evoluții entuziasmante la naționale

* Darius Techiu și Raul Cîrlan sunt campioni naționali la 90 m garduri, respectiv în proba de triplusalt * LPS Brăila a câștigat aurul în proba de ștafetă 4x100 m, atât la fete cât și la băieți * Denis Neacșu de la CSM Brăila este campion național la 300 m garduri

Juniori III de la LPS Brăila și CSM Brăila au avut evoluții foarte bune la Campionatul Național de atletism în aer liber, care a avut loc la Pitești, fapt reliefat de salba de medalii cucerită la această categorie de vârstă.

Darius Techiu de la LPS Brăila, sportiv pregătit de Fănel Ionescu, a devenit campion național la 90 m garduri, probă în care, colegul lui de grupă, Lucian Sâmpetru, a cucerit medalia de argint. În proba de garduri fete, unde s-a alergat pe distanța de 80 m, Alessia Ion de la grupa profesoarei Luiza Gorceac a devenit vicecampioană națională, iar Denisa Balaban, sportivă pregătită de profeosul Fănel Ionescu, a obținut medalia de bronz.

Proba de triplusalt băieți a fost câștigată de atletul de la LPS Brăila antrenat de profesoara Luiza Gorceac, Raul Cîrlan. LPS Brăila a devenit campioană națională în proba de ștafetă 4X100 m plat fete, ordinea în care s-a alergat fiind următoarea: Alessia Ion, Denisa Balaban, Bianca Eftimie, Andreea Marinescu, ultimele două atlete fiind de la grupa profesoarei Anilena Anton. Aceeași performanță a fost realizată și de ștafeta băieților, în componența acesteea fiind Lucian Sămpetru, Stefano Streche, Răzvan Anghel, Darius Techiu.

Mihai Burtea și-a asigurat participarea în două finale, la 300 m garduri, unde s-a clasat pe locul al patrulea, și la 100 m plat, unde a încheiat cursa pe poziția a cincea. Tot la 100 m plat, Andreea Marinescu a ocupat locul al șaselea.

LPS Brăila a mai avut și echipa a doua în proba de ștafetă 4X100 m plat băieți, formată din Mihai Burtea, Raul Balaban, Cosmin Moise, Nicușor Bratosin, care s-a clasat pe poziția a cincea.

“O competiție frumoasă, deosebită, sportivii au răspuns foarte bine, suntem entuziasmați de rezultatele obținute”, ne-a declarat profesoara Anilena Anton.

CSM Brăila a participat cu doi atleți la naționalele de atletism ale juniorilor III și a cucerit trei medalii.

Denis Neacșu, atlet de la grupa profesoarei Irina Roată, a devenit campion național la 300 m garduri și și-a adjudecat medalia de bronz la 100 m plat.

Tot la 300 m garduri, Ștefan Lîlă, sportiv pregătit de profesoara Anamaria Codreanu, a cucerit medalia de bronz, iar la 90 m garduri s-a clasat pe poziția a patra.

În altă ordine de idei, cu puțin timp înainte de acestă competiție, Sebastian Băjănică, a cucerit medalia de bronz în la naționalele de atletism ale juniorilor II.

“Am participat cu doi atleți și am obținut trei medalii, consider că ne-am îndeplinit cu brio obiectivele”, a fost concluzia profesoarei Irina Roată.