Atleții brăileni au repetat la Craiova în vederea naționalelor de seniori și tineret

* la concursul de la Craiova, Andreea Caracudă a câștigat proba de 100 m garduri * Alexandru Iconaru s-a clasat pe locul al doilea la 110 m garduri

În weekend-ul trecut trei atleți brăileni, Andreea Caracudă, Alexandru Iconaru și Robert Hariga, au participat la Concursul Național de primăvară, prima competiție rezervată seniorilor și tineretului, care s-a desfășurat pe stadionul de atletism din Craiova. Sportivii au fost însoțiți de fosta atletă din Brăila, Carmen Zamfir, în prezent antrenoare în Iași, la un club care, ca și LPS Brăila, are contract de dublă legitimare cu CSM Onești.

La concursul de la Craiova atleții au alergat numai în serii, iar clasamentele finale au fost alcătuite în funcție de timpii realizați. La seniori, Andreea Caracudă, sportivă pregătită de profesoara Sica Lazăr, a câștigat proba de 100 m garduri. Alexandru Iconaru, de la grupa profesorului Fănel Ionescu, s-a clasat pe locul al doilea în proba de 110 m garduri, seniori. Tot la garduri, Robert Hariga a ocupat locul al cincilea.

“Vremea a fost potrivnică, a plouat, a bătut vântul foarte tare, de aceea nu putem vorbi despre timpii realizați ci doar despre locurile obținute, care în opinia mea au fost bune. Caracudă, de exemplu a alergat 100 m garduri în 14:35 secunde la Craiova, dar la Pitești a scos un timp mult mai bun, 14:19 secunde. A fost un concurs bun de pregătire, dar și mai bine era dacă se desfășurau și finalele, pentru că sportivii aveau șansa de a lerga în două curse”, ne-a declarat profesoara Sica Lazăr.

Cei trei atleți nu vor reveni la Brăila ci vor merge direct la București, acolo unde, la acest final de săptămână se va desfășura Campionatul Național de atletism în aer liber, competiție rezervată seniorilor și sportivilor de la tineret.