Atleţii juniori II brăileni, campioni în probele de garduri

Cu toate că se pregătesc în condiţii improprii pentru sezonul competiţional în aer liber, atleţii juniori II brăileni au obţinut rezultate foarte bune la naţionalele care au avut loc la Piteşti. Într-o competiţie puternică, în care atleţii au venit să-şi realizeze baremurile pentru europenele şi mondialele de juniori din această vară, sportivii de la LPS Brăila au fost cei mai buni în probele de garduri atât la fete cât şi la băieţi. În finala probei de 100 m garduri s-a impus, cu un nou record personal, 14;05 secunde, Iulia Banaga de la grupa profesorului Nicolae Iorga, iar locul al doilea i-a revenit sportivei pregătite de profesoara Sica Lazăr, Andreea Caracudă. Cel mai valoros rezultat al delegaţiei brăilene i-a aparţinut tot Iuliei Banaga, care a câştigat proba de 400 m garduri cu un timp care îi permite calificarea la Campionatul European şi la Campionatul Mondial de atletism pentru juniori II, 60:30 secunde. În afară de concurs a participat şi Adelina Sandu, sportivă pregătită tot de profesorul Nicolae Iorga, iar atleta brăileană a fost cooptată în lotul României, alături de Iulia Banaga, pentru Balcaniada de juniori I care va avea loc în Turcia, pe 2 şi 3 iulie. "Rezultatele au fost foarte bune, Banaga şi-a făcut baremul pentru cele două competiţii internaţionale din această vară, primul test important pentru ea fiind Balcaniada din Turcia apoi europenele din Georgia. Ea va merge mai întâi la Balcaniadă, acolo unde şi Adelina Sandu are ca obiectiv realizarea baremurilor pentru competiţiile internaţionale din vară", a declarat profesorul Nicolae Iorga. Primele două locuri în proba de 110 m garduri au fost amanetate tot de brăileni, campion naţional a devenit Alexandru Iconaru, atlet pregătit de profesorul Mihail Dumitru, iar pe locul al doilea s-a clasat Andrei Negoiţă. Bianca Toader, sportivă cu dublă legitimare, LPS Brăila - CSM Brăila, a cucerit bronzul la 100 m plat. Atleţii de la LPS Brăila şi-au trecut în palmares şi două medalii în probele de ştafetă, 4x100 m plat. Ştafeta fetelor, în componenţa Andreea Caracudă, Andreea Dinu, Mihaela Milea, Bianca Toader s-a clasat pe locul al doilea, iar cea a băieţior, formată din Claudiu Culea, Andrei Negoiţă, Ionuţ Buzea, Alexandru Iconaru a obţinut locul al treilea.