Atleţii brăileni specialişti în probele de garduri

• Iulia Banaga a devenit dublă campioană naţională de tineret, dublă medaliată cu argint la senioare • Alexandru Iconaru a câştigat proba de 110 m garduri, tineret, iar la seniori este vicecampion • argint la tineret şi bonz la senioare pentru Andreea Caracudă • evoluţie peste aşteptări a lui Robert Hariga

Evoluţie foarte bună a atleţilor brăileni la Campionatul Naţional de atletism pentru seniori. La Cluj-Napoca Alexandru Iconaru, atlet legitimat la CSM Oneşti, pregătit de profesorul Fănel Ionescu, a devenit campion naţional de tineret în proba de 110 m garduri, iar la seniori a cucerit medalia de argint.

În proba similară feminină, lupta pentru titlul naţional la tineret s-a dat între două brăilence legitimate la CSM Oneşti, Iulia Banaga, de la grupa profesorului Nicolae Iorga şi Andreea Caracudă, de la grupa profesoarei Sica Lazăr. La 100 m garduri Iulia Banaga a cucerit medalia de aur la tineret iar la senioare a intrat în posesia medaliei de argint, iar Caracudă a devenit vicecampioană naţională la tineret iar la senioare şi-a trecut în cont medalia de bronz.

După o lună şi o săptămână de pregătire pe arena din Cluj-Napoca, Iulia Banaga a mai cucerit două medalii naţionale. Brăileanca a câştigat proba de 400 m grduri la tineret iar la senioare a devenit vicecampioană naţională. La 200 m plat Banaga a trecut a 6-a linia de sosire.

O evoluţie foarte bună, ţinând cont de faptul că a fost cel mai mic de vârstă din finala probei de 110 m garduri, a avut-o Robert Hariga, care s-a clasat pe un onorant loc 5.

“Nesperat de bine a fost. Conform aşteptărilor, Iconaru a devenit campion naţional, iar lupta pentru locul întâi la 100 m garduri feminin, tineret, s-a dat între două brăilence. Cu toate că a fost cel mai mic, Hariga, născut în 2002, a prins finala de la 110 m garduri şi s-a clasat pe locul al 5-lea, o altă surpriză plăcută. Am încheiat sezonul de atletism în aer liber cu rezultate remarcabile', ne-a declarat profesoara Sica Lazăr.