Atleţi brăileni pe podium la naţionalele pentru tineret şi seniori

• Iulia Banaga este campioană naţională la 60 m garduri tineret, iar la seniori a cucerit medalia de argint • Iconaru a devenit dublu vicecampion naţional la 60 m plat • argint şi bronz pentru Andreea Caracudă la 60 m garduri

La sfârşitul săptămânii trecute, atleţii brăileni au obţinut rezultate foarte bune la Campionatul Naţional de atletism indoor pentru tineret şi seniori.

Alexandru Iconaru, atlet pregătit de profesorul Fănel Ionescu,  a devenit dublu vicecampion naţional, la tineret şi la seniori, în proba de 60 m plat. Iconaru s-a calificat şi în finala probei de 60 m garduri dar din dorinţa de a câştiga aurul brăileanul a plecat înainte de a se da startul şi a fost descalificat. Andreea Caracudă, de la grupa profesoarei Sica Lazăr, a cucerit tot două medalii, dar în proba de 60 m garduri. La garduri, Caracudă s-a clasat pe locul al treilea la senioare, iar la tineret a devenit vicecampioană naţională.

Iulia Banaga de la grupa profesorului Nicolae Iorga şi-a trecut în cont patru medalii. Brăileanca a cucerit medalia de bronz la 60 m plat, tineret, iar la 60 m garduri a devenit campioană naţională la tineret în timp ce, la senioare, s-a clasat pe locul al doilea. Tot la această competiţie de sală, Iulia Banaga, împreună cu o altă colegă brăileancă, s-a clasat pe locul al treilea cu ştafeta 4x400 m de la CSM Oneşti.

“Rezultatele sunt bune, însă din punctul meu de vedere puteau fi şi mai bune. La această competiţie am urmărit medaliile, mai puţin timpii. Iconaru a fost foarte aproape de aur la 60 m plat, o sutime l-a despărţit de primul loc. Suntem mulţumiţi de ceea ce am realizat la naţionalele de sală pentru tineret şi seniori”, ne-a declarat profesoara Sica Lazăr.