Argentina: 1. Abbondanzieri - 21. Burdisso, 2. Ayala, 6. Heinze, 3. Sorin - 18. Maxi Rodriguez (19. Messi '75), 8. Mascherano, 22. Gonzalez

(5. Cambiasso '17), 10. Riquelme - 7. Saviola (11. Tevez '59), 9. Crespo. Antrenor: Jose Pekerman.

Duljaj, 6. Gavrancici, 20. Krstajici, 15. Dudici - 7. Koroman (21. Ljuboja '50), 10. Stankovici, 11. P. Djordjevici, 17. Nadj (2. Ergici

'46) - 8. Kezman, 9. Milosevici (18. Vukici '69). Antrenor: Ilja Petkovici.
Cartonase galbene: Crespo '36 / Koroman '8, Nadj '27,

Krstajici '42.
Cartonas rosu: Kezman '65.

Regal de goluri vineri, la Gelsenkirchen, in meciul Argentina - Serbia-Muntenegru, din

grupa C a Cupei Mondiale, sud-americanii invingind cu 6-0 o echipa a Serbiei-Muntenegru debusolata si apatica si stabilind scorul competitiei

pina in prezent.
Argentina a inceput meciul atacind poarta lui Jevrici si nu le-a permis sirbilor sa treaca de centrul terenului, iar

dupa numai sase minute a trecut in avantaj, datorita reusitei lui Maxi Rodriguez. Acesta a combinat cu Saviola pe partea stinga, a intrat in

careu si a marcat cu un sut de la 10 metri, la coltul lung.
Dupa primirea golului, sirbii au inceput sa conteze ceva mai mult in ofensiva,

insa in primele 20 de minute majoritatea actiunilor lor au fost sugrumate la marginea careului lui Abbondanzieri. Savo Milosevici, aflat la

meciul cu numarul 100 in prima reprezentativa, si Mateja Kezman s-au dovedit periculosi pentru numai in citeva faulturi asupra fundasilor

adversi. O prima faza care le-ar fi putut da emotii argentinienilor s-a consumat in minutul 25, cind Koroman a executat o lovitura libera de

pe partea stinga, mingea trimisa in careu l-a depasit pe Abbondanzieri si a ajuns la Kezman, al carui sut de la sase metri al lui a fost

blocat eroic de Ayala.
Daca in avanposturi sirbii au parut apatici, fundasii au intimpinat mari probleme in fata poftei de joc de care au

dat dovada atacantii lui Jose Pekerman. In minutul 31, Esteban Cambiasso, intrat pe teren in minutul 17, si Hernan Crespo au creat o faza

superba, in urma careia sud-americanii s-au desprins la 2-0. Cambiasso a patruns in centru, i-a pasat lui Crespo in careu iar acesta i-a

retrimis mingea cu calciiul, pentru un sut de la 14 metri care a "asezat" balonul chiar sub transversala. Argentinienii au profitat apoi de

degringolada din tabara adversa si si-ar fi putut mari avantajul inca din minutul 36, insa un gol marcat de Crespo a fost anulat, eronat, pe

motiv de ofsaid.
Scorul a devenit totusi 3-0 in minutul 41, cind Saviola a patruns in careu pe partea dreapta si a sutat la poarta,

Jevrici nu a putut respinge balonul decit pina la Maxi Rodriguez, care a inscris ca la biliard, de la un metru lateral stinga, trimitind

mingea mai intii in bara, balonul ricosind apoi in poarta.
Reprezentativa Serbiei-Muntenegru a revenit de la vestiare mai motivata si

veteranul Milosevici l-a intins serios pe Abbondanzieri, in minutul 47, cu un sut de la 20 de metri, la radacina barei, insa portarul

argentinian a reusit sa respinga in corner. Argentinienii au jucat apoi mai economic, insa Crespo il incearca din nou pe Jevrici cu un sut de

la distanta, portarul sirb reusind sa retina in doi timpi.
Desi conducea cu 3-0, Pekerman nu a parut deloc interesat de mentinerea

rezultatului si l-a inlocuit pe Saviola cu un alt atacant, Carlos Tevez, declansind isteria in tribune. Ocaziile clare au disparut cu

desavirsire, iar Kezman a reusit sa se remarce pentru prima oara la aceasta Cupa Mondiala printr-un fault cu talpa inainte asupra lui

Mascherano, care l-a facut pe arbitrul italian Roberto Rosetti sa-i arate direct cartonasul rosu. Dupa eliminarea lui Kezman, argentinienii

nu au mai fortat, insa au cerut un penalti la o interventie in careu asupra lui Crespo, oprit de elevul lui Mircea Lucescu de la Sahtior

Donetk, Igor Duljaj.
Finalul de meci a mai marcat si debutul la Cupa Mondiala a lui Lionel Messi, vazut ca noul Maradona de toti

argentinienii si inclusiv de fosta glorie a fotbalului mondial, care i-a si sustinut din tribune pe jucatorii lui Jose Pekerman. Messi nu a

inselat asteptarile si a revigorat jocul sud-americanilor. La numai trei minute dupa ce a intrat pe teren, tinara vedeta a patruns in careu

pe partea stinga, a centrat prin fata portii lui Crespo, iar acesta din urma a impins mingea in plasa de la 4 metri, pentru 4-0. Carlos

Tevez a marcat pentru 5-0 in minutul 84, invingindu-l pe Jevrici cu un sut la coltul lung, de la 10 metri lateral stinga, la capatul unei

actiuni personale in care i-a driblat pe Gavrancici si Duljaj.
Dupa pasa decisiva de la golul patru, Lionel Messi si-a incununat debutul

la Cupa Mondiala marcind pentru 6-0, cu un sut de la 13 metri lateral dreapta, in stinga lui Jevrici, dupa o pasa primita de la

Tevez.
Dupa doua victorii in tot atitea meciuri, Argentina este cu un picior in optimi, in timp ce Serbia-Muntenegru, cu doua esecuri,

poate incepe deja sa-si faca bagajele si sa rezerve biletele de avion pentru intoarcerea acasa.