Angola a câştigat ediţia a 51-a a Trofeului Carpaţi

• a fost handbal de nivel mondial în Polivalentă • finala ediţiei 2019 dintre România A şi Angola s-a încheiat la egalitate, 21-21, dar angolezele s-au clasat pe primul loc la golaveraj • în ultima zi, la Brăila a fost în tribună şi ambasadorul Japoniei în România, Hitoshi Noda • nota 10 pentru publicul spectator brăilean

Clubul HC Dunărea şi partenerii săi, Consiliul Judeţean şi Primăria Braila, au fost la înălţimea aşteptărilor, organizând ireproşabil cea de a 51-a ediţie a Trofeului Carpaţi. Cu menţiunea că pe tot parcursul competiţiei, dar mai ales duminică, la cele două partide, publicul spectator din Brăila a fost de nota 10. La partida dintre România B şi Japonia, galeria a scandat numele ambelor naţionale, scandări care au fost imediat preluate şi de cei aproximativ 1500 de spectatori, iar la meciul al doilea toată sala le-a susţinut frenetic pe tricolorele coordonate de Tomas Ryde în partida cu Angola. Un spectacol în teren şi în tribună cum rar se poate vedea la meciurile de handbal din ţară. Duminică, în tribună, alături de primarul Marian Dragomir, a stat ambasadorul Japoniei în România, Hitoshi Noda. Invitatul de onoare al clubului HC Dunărea şi al Brăilei a primit un suvenir din partea organizatorior şi a stat alături de echipă când s-a intonat imnul Japoniei. Însă competiţia de la Brăila a fost onorată, nu în ultimul rând, de preşedintele Consiliului Judeţean, Francisk Chiriac, care şi-a achiziţionat un tricou al naţionalei de handbal pe care l-a purtat la ambele partide de duminică, senatorul Ion Rotaru, deputatul Nicu Niţă şi viceprimarul Doiniţa Ciocan.

În teren a evoluat la acest turneu Aneta Udriştoiu, care din această vară a revenit la HC Dunărea, de asemenea o altă revenire este cea a Biancăi Tiron, care pe timpul competiţiei a fost prezentă în tribuna Sălii Polivalente.

Partida cap de afiş a Trofeului Carpaţi a fost cea dintre România A, semifinalista ultimului Campionat Mondial, şi Angola, campioana Africii. O luptă de cinci stele între Crina Pintea şi Kassoma, doi dintre cei mai buni pivoţi din lume care s-a încheiat la egalitate, 21-21, iar câştigătoarea ediţiei 2019 a fost stabilită după criteriul golaverajului, aceasta fiind naţionala Angolei.

România A a început foarte bine partida, s-a desprins la 3-0, după două goluri marcate de Seraficeanu şi unul de Tănăsie. Dedu a făcut minuni în poartă şi tricolorele conduceau cu 7-2 în minutul 12. Însă campioana Africii a replicat prompt şi a restabilit egalitatea, 8-8, în minutul 20. Un meci foarte bun făcut de cele două formaţii de nivel mondial. A fost 9-9 în minutul 22 şi, cu toate că Dedu a fost fantastică în intervenţii, Angola a condus cu 13-9 la pauză.

Pauza se părea că a fost un sfetnic bun pentru tricolorele pregătite de Ryde şi Buceschi. România A a egalat la 14-14 în minutul 39, iar la faza următoare Bucur a marcat pentru 15-14. Tricolorele au condus cu 16-14, în minutul 46, după golul marcat de Tănăsie şi cu 18-16, trei minute mai târziu, iar diferenţa s-a mărit la trei lungimi, 19-16, în minutul 52. Într-un final în care au făcut multe greşeli personale tricolorele au mai condus cu 20-19 şi cu 21-20 însă Angola a egalat şi şi-a adjudecat trofeul la golaveraj.

Considerăm că a fost un turneu reuşit, atât din punct de vedere sportiv cât şi organizatoric. Mulţumim FRH pentru onoarea de a organiza acest turneu, Consiliului Judeţean şi Primăriei Brăila, sponsorilor. Consider că ne-am ridicat la înălţimea aşteptărilor suporterilor brăileni şi am făcut o frumoasă propagandă handbalului feminin din România”, ne-a declarat George Caranica, preşedintele clubului HC Dunărea.

“Spectacol sportiv în Sala Polivalentă, spectacol în tribună, rar se poate vedea o atmosferă incendiară plină de fair play aşa cum a fost în Polivalentă când 1500 de spectatori au scandat numele Japoniei şi al României minute în şir”, a punctat profesorul Marian Neta, vicepreşedintele clubului brăilean.

Pentru România A au marcat Seraficeanu 5 goluri, Adespii 4, Tănasie 4, Bucur 3, Pintea 2, Laslo 2, Leuştean 1, iar pentru Angola au înscris Guialo 5 goluri, Dombaxe 4, Chissola 3, Kassoma 3, Cazanga 2, dos Santos 2, Irancelma 1, Paulo 1.

În primul meci al zilei, Japonia a învins la scor, 35-29, România B.

Pentru România B au marcat Popa 7 goluri, Vrabie 4, Moraru 4, Ilie 4, Beşleagă 4, Bălăceanu 2, Kerekeş 2, Jipa 2, iar pentru Japonia au înscris Nakayama 7 goluri, Nagata 4, Sasaki 4, Hara 4, Yokoshima 3, Akiyama 3, Fujita 2, Katsuren 2, Ohyama 2, Shiota 1, Kawamura 1, Kawata 1, Kitahara 1.

Clasamentul final: 1 Angola, 2 România A, 3 Japonia, 4 România B.

Primele trei clasate au primit cupe şi diplome, festivitatea de premiere fiind oficiată de George Caranica, Marian Neta, preşedintele respectiv vicepreşedintele clubului HC Dunărea şi Claudiu Pisică organizatorul de competiţii al grupării handbalistice brăilene.

Organizatorii au mai oferit şi premii speciale. Astfel, Crina Pintea a fost desemnată drept cea mai bună jucătoare a competiţiei de la Brăila, Helena Paulo (Angola) şi Andreea Popa de la tineret au fost desemnate golgeterele turneului, diploma pentru cea mai bună apărătoare i-a fost oferită angolezei Albertina Kassoma, iar cea pentru cel mai bun portar a ajuns la japoneza Minami. Echipa Japoniei a primit trofeul fair play.