Andreea Ciolacu a bifat al patrulea titlu naţional consecutiv la duatlon

• la Cheile Grădiştei, sportiva de la CSM Brăila a cucerit aurul la tineret • fratele ei, Tudor, s-a clasat pe locul al şaselea la juniori

Reprezentanta secţiei de triatlon a Clubului Sportiv Municipal Brăila, Andreea Ciolacu, sportivă pregătită de antrenorul Eugen Simion, a cucerit de curând cel de-al patrulea titlu naţional consecutiv la duatlon, primul la juniori, celelalte trei la tineret, la categoriile de vârstă U20, U21 şi U23.

Federaţia Română de Triatlon a organizat, pentru al doilea an consecutiv, Campionatul Naţional de duatlon, la Cheile Grădiştei. A fost o zi friguroasă, temperatura nu a depăşit plus 2 grade şi au căzut şi fulgi de zăpadă, dar cei prezenţi au avut parte de un spectacol sportiv reuşit. A fost un concurs compact, cu multe ture de alergare şi de bicicletă, iar spectatorii au avut parte de o competiţie spectaculoasă.

La ediţia din acest an, Andreea Ciolacu a avut de alergat 5 km, pe un traseu vălurit, care este şi pistă de biatlon, apoi a avut de parcurs 10 ture pe bicicletă, fiecare tură având lungimea de 2 km, apoi a alergat din nou pe distanţa de 2,5 km, iar la final a trecut prima linia de sosire şi adevenit campioană naţională la U23.

Fratele ei nu a reuşit să se acomodeze frigul de afară şi cu traseul umed şi a încheiat cursa juniorilor pe locul al şaselea.

Ambii sportivi sunt în vizorul loturilor naţionale ale României care vor participa, în perioada 30 iunie - 3 iulie, la Campionatul European de duatlon şi cros duatlon, care va avea loc la Sovata şi Târgu Mureş.

“În condiţiile în care afară au fost în jur de plus 2 grade şi a nins în anumite perioade ale competiţiei, rezultatele sunt foarte bune, Andreea a bifat al patrulea titlu consecutiv de campioană a României, Tudor nu s-a adaptat condiţiilor vitrege de concurs şi a încheiat competiţia pe locul al şaselea. Dar ambii au şanse să participe la europenele de duatlon din România”, ne-a declarat antrenorul Eugen Simion.