Andreea Bianca Mocanu, noua stea a atletismului brăilean

* la Campionatul municipal București atleta a stabilit un nou record național la 80 m garduri, junioare III, 11:56 secunde * Mocanu deține recordul României la 60 m garduri, la această categorie de vârstă și în sală

Noua stea a atletismului brăilean, Andreea Bianca Mocanu, atletă cu dublă legitimare LPS Brăila – CSM Onești, pregătită de profesorul Florinel Ilie, continuă seria succeselor notabile la juniori III și în sezonul în aer liber. În weekend-ul trecut, la Campionatul Municipal București, pentru juniori III și juniori I, Mocanu a câștigat proba de 80 m garduri a junioarelor III, stabilind totodată și un nou record național, 11:56 secunde. Vechiul record era de 11:57 secunde.  Andreea Bianca Mocanu s-a clasat apoi pe locul al doilea în proba de 200 m, timpul realizat de ea în această cursă fiind 26:85 secunde.

“Mocanu a început foarte bine sezonul de atletism în aer, cu un nou record național în proba de 80 m garduri. Până la naționalele de juniori III avem timpul necesar să remediem anumite aspecte iar sportiva să poată să-și îmbunătățească performanța. La 200 m nu este timpul ei real. Ea a simțit o mică durere și nu a forțat, dar a alergat anul trecut această distanță în 25:85 secunde, cred că anul acesta poate coborî sub 25 de secunde”, ne-a declarat antrenorul Florinel Ilie.

Tot la juniori III, Cosmin Pitulice și David Gheosu, ambii de la grupa profesoarei Sica Lazăr, au avut rezultate bune în proba de 300 m garduri. Pitulice s-a clasat pe locul al doilea, cu timpul 44:66 secunde, iar Gheosu a ocupat poziția a patra, timpul realizat de el fiind 47:04 secunde. Cei doi atleți au participat și în proba de 90 m garduri, la care Gheosu a ocupat poziția a treia iar Pitulice pe a patra. În concursul juniorilor I, Simion Robert, de la grupa profesoarei Sica Lazăr, s-a clasat pe locul al doilea în proba de 110 m garduri.

“La garduri, juniori III și juniori I nu s-au ținut finalele, pentru că la aceste probe nu au fost calificați atleți din București. Iar clasamentele finale au fost alcătuite în funcție de timpii obținuți de sportivi în calificări. Consider că am pășit cu dreptul în sezonul competițional în aer liber”, a mai spus Florinel Ilie.

Sezon indoor perfect pentru Andreea Bianca Mocanu

Vă reamintim că în iarnă atleta cu dublă legitimare LPS Brăila – CSM Onești, Andreea Bianca Mocanu, a triumfat în trei probe, 60 m garduri, 60 m plat, ștafeta 4x400 m plat, la naționalele de juniori III care au avut loc la Bacău. Însă cea mai mare performanță a sa din acest concurs a fost îmbunătățirea recordului național în proba de 60 m garduri. Pe 14 februarie, la Campionatul Municipal București, Mocanu a stabilit un nou record național, 8:68 secunde, iar la Bacău, sportiva pregătită de profesorul Florinel Ilie a realizat un nou record al României la 60 m garduri, junioare III, 8:64 secunde. Brăileanca a cucerit aurul la garduri și la naționalele în sală de juniori II,  cu timpul de 7:80 secunde.