Andreea Bianca Mocanu, nou record național de junioare III

* atleta din Brăila a câștigat proba de 60 m garduri cu un nou record al României, 8:64 secunde * vechiul record, 8:68, fusese realizat tot de ea, pe 14 februarie * la naționalele de juniori III, Mocanu a devenit triplă campioană națională

Atleta cu dublă legitimare LPS Brăila – CSM Onești, Andreea Bianca Mocanu, a triumfat în trei probe, 60 m garduri, 60 m plat, ștafeta 4x400 m plat, la naționalele de juniori III care au avut loc în weekend-ul trecut la Bacău. Însă cea mai mare performanță a sa din acest concurs a fost îmbunătățirea recordului național în proba de 60 m garduri. Pe 14 februarie, la Campionatul Municipal București, Mocanu a stabilit un nou record național, 8:68 secunde, acum, la Bacău, sportiva pregătită de profesorul Florinel Ilie a realizat un nou record al României la 60 m garduri, junioare III, 8:64 secunde. După ce a cucerit aurul la naționalele în sală de juniori II, cu timpul de 7:80 secunde, Andreea Bianca Mocanu a devenit campioană națională și la categoria sa de vârstă, junioare III. Timpul realizat de ea în proba de sprint, fiind nou record personal. Sportiva din Brăila a cucerit titlul național și în proba de ștafetă, 4x400 m plat, alături de alte trei atlete legitimate la CSM Onești. Mocanu a alergat în schimbul al treilea iar timpul realizat de această ștafetă a fost 4:14:95 minute.

“Suntem foarte mulțumiți de ceea ce am realizat până acum în sezonul de sală. Mocanu și-a îndeplinit toate obiectivele. Luni, 15 martie, am fost la ANAD pentru testul antidoping, în urma căruia se poate omologa recordul național la 60 m garduri. Acum sportivii vor intra într-o perioadă de refacere, una de tranziție, în vederea pregătirilor pentru sezonul în aer liber”, ne-a declarat profesorul Florinel Ilie.

La masculin, în proba de 60 m garduri, David Gheosu, de la grupa profesoarei Sica lazăr, a devenit vicecampion național. Calificat în finala de garduri, cu al doilea timp din serii, Cosmin Pitulice a lovit gardul al 4-lea, s-a dezechilibrat și nu a mai putut continua cursa. Dacă nu se întâmpla acest incident, atletul pregătit de profesoara Sica Lazăr urca pe podium. Tot în finala de 60 m garduri, Răzvan Ștefănescu, de la grupa profesoarei Luiza Gorciac, s-a clasat pe locul al cincilea.

Sportivii de la LPS Brăila au fost însoțiți la Bacău de profesorii Florinel Ilie, Luiza Gorciac, Nicu Roată.

CSM Brăila a participat la naționalele de atletism pentru juniori III cu patru sportivi, toți fiind în primul an la această categorie de vârstă. Trei dintre ei și-au îndeplinit obiectivul, calificarea în finală. Robert Bălin, de la grupa profesoarei Anamaria Codreanu, s-a clasat pe locul al patrulea în finala probei de 60 m garduri, și tot la garduri, în concursul feminin, Safira Barbu și Bianca Bratosin au ocupat pozițiile a 6-a, respectiv a 7-a. Ștefania Coteș a fost cea de a patra reprezentantă a clubului brăilean.