Anamaria Ioniţă a cucerit două medalii de aur la Campionatele Internaţionale de atletism ale României

În clasamentul general, pe probe, reprezentanta Clubului Sportiv Municipal, Anamaria Ioniţă a ocupat poziţia a şaptea cu 1.075 puncte, lideră în acest top fiind Carmen Toma de la Farul Constanţa - Dinamo Bucureşti.

La finalul probei de 100 m garduri feminin, adjudecată de ieşeanca Elena Radu, Anamaria Caragaţă s-a situat pe locul al treilea, poziţie pe care s-a clasat şi Aurel Baciu în proba similară masculină, cea de 110 m garduri.

Primele două locuri au fost ocupate în ordine de stelistul Alexandru Mihăilescu şi ex brăileanul Ionuţ Pungă în timp ce locurile patru şi cinci le-au revenit lui Ionuţ Lazăr de la CSM şi Paraschiv Eftimie de la Farul Constanţa.

Alţi doi atleţi brăileni, care însă acum reprezintă alte grupări sportive, Adelina Gavrilă şi Leonard Gherghiceanu au urcat pe podium. Gavrilă, cu 13,72 m, s-a clasat pe locul al doilea în proba de triplusalt feminin iar Gherhiceanu a ocupat ultima treaptă a podiumului la 100 m plat.

Cea mai bună performanţă din concursul desfăşurat vinerea trecută pe stadionul Dinamo i-a aparţinut Nicoletei Grasu.
La Campionatele Internaţionale ale României au participat 194 de atleţi de la 80 de cluburi din ţară.