Amicii Boys vrea sa ajunga in Liga I la fotbal in sala

Printre sporturile de echipa care au avut o ascensiune rapida in Braila se numara si fotbalul in sala. Asociatia Judeteana de Fotbal (AJF) din orasul nostru se numara printre primele din tara care au organizat competitii de futsal, iar rezultatele s-au vazut ulterior, pentru ca prima formatie care si-a propus sa promoveze in prima Liga a tarii, Blazer, a reusit acest lucru la finalul sezonului competitional 2007-2008. Blazer nu a activat insa pe prima scena, pentru ca nu a avut resurse financiare necesare si chiar s-a desfiintat vara trecuta.
A aparut insa o alta grupare care doreste sa promoveze in Liga I, Amicii Boys.
Cu un lot de noua jucatori, Marius Cojocaru, cel care detine si functia de antrenor, Catalin Constandache, Catalin Dragomir, Viorel Coceanu, Laurentiu Butoriu, Viorel Banciu, Manuel Pirliteanu, Adrian Zagan, Bogdan Nela, Amicii Boys a reusit ca la finalul sezonului de toamna sa se afle pe locul al doilea in seria Est, pozitie care le permite brailenilor sa spere ca-si vor realiza obiectivul in aceasta vara.
Amicii Boys a debutat in Liga a II-a la futsal cu un egal, 3-3, pe teren propriu, in intilnirea cu Metropolis Bucuresti. Cocianu a deschis scorul pentru gazde, insa la finalul primei reprize rezultatul era egal, 1-1 pentru ca elevii lui Cojocaru au ratat exasperant de mult, inclusiv o lovitura de penalitate de la 10 m.
Metropolis s-a distantat la doua lungimi in repriza a doua astfel ca brailenii au fost nevoiti sa traga din greu pentru a reusi, in extremis, un egal, dupa ce Pirliteanu si antrenorul jucator, Marius Cojocaru au marcat pentru gazde in ultimele doua minute ale partidei.
Amicii Boys a obtinut primul succes, in etapa a doua, cind s-a impus la limita, 5-4, in deplasarea de la CSS Rosiorii de Vede, golurile invingatorilor fiind marcate de Laurentiu Butoiu si Viorel Cocianu cite doua si Marius Cojocaru.
Aflata pe val, desi era in postura de nou promovata, Amicii Boys a cistigat apoi la scor, 6-0, in sala Polivalenta, partida cu Steaua Alba Bucuresti si astfel si-a consolidat pozitia de lidera a seriei Est.
Jucatorul meciului a fost Viorel Banciu, care a reusit sa perforeze de patru ori poarta stelistilor celelalte doua reusite apartinindu-le lui Cojocaru si Dragomir.

Amicii Boys a cistigat primul derby cu Concordia II Chiajna

Prima partida dintre principalele pretendente la promovare s-a derulat in sala Polivalenta din Braila, iar spectatorii au putut urmari o intilnire cu multe ratari si cu rasturnari de scor.
Banciu a deschis scorul in minutul, 8 insa bucurestenii au reusit sa restabileasca egalitatea dupa numai patru minute. Gazdele au mai reusit in doua rinduri sa preia conducerea, in urma reusitelor lui Banciu si Pirliteanu insa de fiecare data bucurestenii au replicat si au restabilt echilibrul. Mai mult, in minutul 35, Concordia conducea cu 4-3.
Finalul de meci a fost electrizant, brailenii s-au masat cu intreg efectivul in preajma careului advers, golgeterul Viorel Banciu si-a facut datoria si Amicii Boys a cistigat partida cu 5-4.
"Am avut un debut greoi pentru ca eram in postura de nou promovata. Echipa nu era omogena, insa din etapa a doua am mers foarte bine si virful de forma l-am prins in meciul tur cu cea mai buna formatie din aceasta grupa, Concordia II Chiajna, o grupare care de departe are cel mai valoros si experimentat lot. Am reusit sa o invingem la Braila, insa succesul nostru s-a conturat abia in ultimele secunde ale partidei" si-a reamintit, Marius Cojocaru, antrenorul echipei Amicii Boys.
Etapa a cincea a coincis si cu primul esec, 1-3, in deplasarea de la Hidro Metalcord Buzau.
"Ne-am batut singuri. La 0-0, Banciu a ratat o lovitura de la 6 m, iar in finalul reprizei jucatorii nostri au irosit alte patru lovituri de penalitate de la 10 m. Banciu a marcat pentru noi dar in repriza a doua toti jucatorii nostri s-au jucat cu ocaziile in timp ce buzoienii au avut trei oportunitati si pe toate le-au fructificat" a explicat antrenorul brailean cauzele esecului de la Buzau.

Concordia II Chiajna s-a razbunat pentru esecul de la Braila

Partea a doua a sezonului de toamna a inceput pe 26 octombrie, cu un succes, 3-0, la Metropolis, insa victoria s-a decis la masa verde, pentru ca bucurestenii nu au reusit sa-si adune jucatorii pentru aceasta partida.
Amicii Boys s-a distrat in runda a saptea cu penultima clasata, CSS Rosiorii de Vede, 7-3, cu toate ca scorul nu a reflectat cu adevarat derularea ostilitatilor din teren. Banciu, singurul jucator convocat la lotul national de fotbal in sala al Romaniei, Cojocaru si Cocianu au semnat golurile victoriei din aces joc, dar si cele din succesul urmator, cand Amicii s-a impus cu 4-2 in deplasarea de la Steaua Alba Bucuresti.
In etapa a noua s-a disputat meciul revansa dintre Concordia II Chiajna si Amicii Boys, o partida in care gazdele au marcat de 15 ori, iar brailenii o singura data prin Banciu.
Dupa aceasta etapa Concordia si-a consolidat pozitia de lidera, avand cu cinci puncte mai mult decat Amicii Boys.
Pe 23 noiembrie formatia braileana a cistigat cu 7-4 disputa din sala Polivalenta cu buzoienii de la Hidro Metalcord si a incheiat sezonul pe locul al doilea, o pozitie care ii permite sa se mentina in grafic pentru realizarea obiectivului, pentru ca in Liga I, promoveaza primele doua echipe din fiecare grupa.

Amicii Boys va juca pe 8 februarie cu Hidro Metalcord Buzau, in Cupa Romaniei

Campionatul Ligii a II-a se va relua pe data de 15 februarie, insa echipele din acest esalon vor disputa primele meciuri oficiale din acest an pe 8 februarie, data la care este programata prima etapa a Cupei Romaniei la futsal.
Jucatorii braileni incep de astazi pregatirile in vederea sezonului de primavara. Pregatirea fizica se va derula fie pe aleile parcului Monument fie in sala de forta a salii Polivalente.
"Ne asteapta un sezon dificil si trebuie sa ne luam masurile de rigoare pentru ca dorim cu totii sa promovam in Liga I. Vom avea cate doua antrenamente pe saptamana dar vom sustine si doua partide de verificare cu CSM Focsani si United Galati, pentru ca daca vrei sa ajungi acolo sus trebuie sa-ti verifici fortele cu echipe din esalonul in care vrei sa promovezi. In prima etapa a Cupei Romaniei vom juca pe teren propriu cu Hidro Metalcord Buzau si daca vom trece de ea urmatoarea adversara va fi una din Liga I, iar in prima runda a campionatului vom juca pe teren propriu cu Metropolis", a precizat presedintele gruparii brailene, Serghei Felix.