Amical cu 11 goluri la Chiscani

• Viitorul Însurăţei s-a impus cu 6-5 după ce la pauză Sportul a condus cu 2-0 • în repriza a doua, Giol de la gazde a irosit un penalty şi şansa de a restabili egalitatea

Miercuri după-amiază, Sportul Chiscani, cu mulţi jucători în probe, a susţinut un amical pe tren propriu cu Viitorul Însurăţei, unul cu multe goluri, câştigat în final cu 6-5 de formaţia vizitatoare.

Partida a avut două părţi distincte, o primă repriză controlată de Sportul Chiscani, care de altfel a şi condus cu 2-0 la pauză şi o a doua care a aparţinut în totalitate oaspeţilor. Sportul a deschis scorul în minutul 8 prin Laurenţiu Artenie, după o pasă foarte bună a lui Chihaia. Două minute mai târziu, Alin Radu a ratat majorarea scorului, după o acţiune la care au mai participat Enache şi Artenie. Viorel Gheorghe, de la Viitorul, a avut în două rânduri şansa de a egala însă portarul Coviţ a fost de fiecare dată la post. Artenie a trecut pe lângă gol în minutul 25, însă noul atacant al echipei din Chiscani nu a mai ratat în minutul 39, când a făcut inutilă intervenţia lui Cristea şi Sportul s-a desprins la 2-0.

Cu trei minute înainte de finalul primei reprize, V. Gheorghe a şutat plasat din lovitură liberă, Coviţ a ascos mingea de la rădăcina barei, aceasta a ajuns la Mogoş care a retrimis-o spre poartă dar Dobrin a degajat-o chiar de pe linia porţii.

La două minute de la reluare, Alin Radu a marcat pentru 3-0 şi se părea că Sportul Chiscani se îndrepta către victorie, însă în doar cinci minute Viitorul Însurăţei a restabilit egalitatea, după golurile marcate de Ionuţ Roşu, Mogoş şi Dolea. Sportul a avut şansa de a trece din nou în avantaj însă portarul Denis Tudor a parat mingea şutată la colţul scurt de Chihaia.

Oaspeţii au preluat conducerea în minutul 65 după reuşita lui Mogoş şi s-au distanţat la 5-3 în minutul 73, după ce V. Gheorghe a transformat o lovitură de la 11 m. La faza imediat următoare, Chihaia a redus din diferenţă, 4-5, iar în minutul 77 se putea restabili egalitatea. Sportul Chiscani a beneficiat la rândul ei de un penalty pe care însă Giol l-a ratat.

Până la finalul amicalului fiecare echipă a mai înscris câte un gol, oaspeţii prin V. Gheorghe, gazdele prin Techiu, care a reintrat în teren în minutul 75 şi Viitorul Însurăţei a câştigat cu 6-5.

Sportul Chiscani: Coviţ (min. 46: Turiac) - Ene (min. 46: Chiriac), Pârlog, Dobrin, C. Frunză (min. 46: Sima) - Enache, Chihaia, Giol, A. Radu - Artenie (min. 46: Pană), Techiu (46: Bogdan).

Viitorul Însurăţei: Cristea - Başno, Stan, Priceputu, G. Roşu - I. Roşu, Moldoveanu, V. Gheorghe, Simion - Dolea, Mogoş. În repriza a doua au mai jucat Tudor, Sterian, Vişan.