Forex: Kajcsa - Simion, Grama (min. 46: Onciu), Foriko - Popa (min. 64: Vajda), Stinga, Catana, Manea, Bacila - Anghel (min. 72: Marton), Coman
Dacia: Olteanu - Constantinescu, Ivan, Baldovin - Iliuta, Olenic, Plesa (min. 41: Ochia; min. 77: Sandru), Bogos (min. 46: Ghioca), Ciocea - Dobre, Ungureanu
Antrenor: Imilian Serbanica
Arbitri: Marius Martis - Lucian Sirbu si Vasilica Burga, toti din Focsani
Observator FRF: Gheorghe Constantin (Rm. Vilcea)

Inaintea partidei de la Brasov, in tribune era o atmosfera de sarbatoare, publicul manifestindu-si dorinta si sustinerea lui pentru o victorie a Forexului care sa mentina acestuia sansele de a accede la turneul de baraj. Numai ca prima repriza a fost dominata tactic de braileni, care ar fi putut chiar sa se desprinda decisiv si multi dintre brasoveni incepusera sa se indoiasca de dorita victorie.
Dupa un sfert de ora de tatonare, primii care au dat startul ofensivei au fost brailenii si se putea chiar deschide scorul insa Ungureanu a fost blocat de Simion, la 12 metri de poarta. Dupa numai trei minute, Dacia a reusit sa marcheze, dupa o actiune a lui Ciocea si o reluare cu capul, din patru metri, a lui Olenic.
Abia din acest moment gazdele au inceput sa puna ceva probleme echipei vizitatoare. Brasovenii au atacat de multe ori cu fundasii la mijlocul terenului, dar singura lor sansa de a egala a fost anihilata de portarul Olteanu, in minutul 30.
Cu un sfert de ora inainte de finalul primei parti, brasovenii au beneficiat de o lovitura libera de la 25 de metri, dar portarul brailean a anticipat traiectoria mingei si a reusit sa o devieze de la vinclu.
In perioada in care gazdele au avut mai mult posesia balonului si brailenii au avut citeva contraatacuri insa acestea s-au stins in marginea careului advers.

Brasovenii au profitat de relaxarea oaspetilor si au intors rezultatul

La doua minute de la reluare, dupa o sarja pe partea stinga, Ciocea a sutat foarte puternic din marginea careului de 16 m dar Kajksa a fost la post.
Gazdele au preluat initiativa si insistenta lor a dat roade in minutul 59. Dupa o actiune prelungita de atac, Stinga a sutat in blocajul facut de Baldovin si Ivan, mingea i-a revenit si, de la 12 metri, a reluat in plasa portii lui Olteanu.
Brailenii au mai avut o ultima sansa de a intoarce soarta partidei in favoarea lor prin cel mai insistent si ambitios jucator al lor din acest meci, Nicu Ciocea, dar mingea sutata de jucatorul de banda stinga al Daciei a trecut razant cu bara portii adverse. Aceasta a fost ultima actiune importanta a oaspetilor.
Forex-ul a crezut in sansa sa si in minutul 71, dupa o centrare a lui Cosmin Bacila, Anghel, din 4 metri, a reluat plasat cu capul, pe linga Olteanu si a adus astfel victoria formatiei sale.
Dupa numai trei minute putea fi 3-1. Celalalt atacant al gazdelor, Coman, a patruns in careu, a sutat din coltul careului dar, mingea a trecut pe linga coltul lung.
Formatia brasoveana a obtinut astfel ceea ce si-a dorit, o victorie care sa o mentina in cartile promovarii insa succesul a fost facilitat si de evolutia oscilanta a unor jucatori braileni care nu au luptat cu ambitia si determinarea necesare.

Declaratii dupa meci
Adrian Hirlab: "Am fost nemultumit si chiar ingrijorat la finalul primei reprize, una in care ne-am creat putine sanse, in schimb am primit un gol la o grava greseala de marcaj. In repriza a doua, am crezut in sansa noastra si am reusit sa obtinem o victorie la limita dar foarte importanta".
Imilian Serbanica: "Am pierdut pe mina noastra si pe inconsecventa unor jucatori. Am facut nenumarate greseli in aparare, unele de-a dreptul copilaresti. Nu toti jucatorii au crezut intr-un rezultat bun, au evoluat sub ceea ce jucam noi acasa si, firesc, rezultatul nu ne favorizeaza. Un lucru e clar, dupa ce am condus cu 1-0, jocul s-a relansat din cauza greselilor noastre".