Alina Czeczi aduce 3 puncte mari pentru HC Dunărea

* extrema a marcat în ultima secundă a reprizei a doua și echipa sa a câștigat cu 29-28 partida cu Măgura Cisnădie * prestațiile foarte bune au propulsat-o pe Șerban la lotul național * urmează meciul de “totul sau nimic” cu Kuban Krasnodar în EHF European League * partida se dispută sâmbătă, de la ora 15.00

Cu toate că a avut un program infernal în interval de o săptămână, HC Dunărea a reușit să bifeze două victorii importante, una, duminica trecută, în EHF European League, cea de a doua miercuri, la Sf. Gheorghe, în etapa a 10-a a Ligii Florilor, în partida cu Măgura Cisnădie. Meciul de miercuri a fost unul cu răsturnări de scor și cu un final de infarct. HC Dunărea a condus cu 2-1 în minutul 5 după golurile marcate de Dmitrovic și Dache însă cinci minute mai târziu, după un 7 metri transformat de Lizewska, adversara avea două goluri avantaj. La jumătatea primei reprise, Sazdowska a egalat la 7-7, a urmat o perioadă bună a echipei brăilene care, în minutul 25 s-a desprins la două lungimi, 12-10. Finalul primei reprize a fost controlat de echipa de la Dunăre, care a mai înscris de trei ori prin Milic, Kanaval și Czeczi și la pauză conducea cu 15-12. Acest avantaj s-a păstrat, ba chiar s-a mărit la patru goluri, 23-19, în minutul 43. A fost apoi 24-20 pentru HC Dunărea. Însă, în minutul 50, scorul a redevenit egal, 24-24. Din acest moment, echilibrul s-a păstrat până la finalul jocului. Cu 12 secunde înainte de finalul partied, scorul era egal, 28-28. Neven Hrupec a cerut time-out și, contrar altor situații de acest fel, jucătoarele au respectat indicațiile antrenorului. În ultima secundă Alina Czeczi a marcat iar HC Dunărea s-a impus cu 29-28.

“A fost un meci aprig disputat la finalul căruia am obținut 3 puncte care vor conta foarte mult în ierarhia clasamentului, la sfârșit de campionat. Felicit echipa pentru dăruirea și motivația din acest joc. O felicit în mod special și pe Elena Șerban care, în urma prestațiilor din ultima vreme, a fost chemată la lotul României. Acum gândurile noastre se îndreaptă spre partida cu echipa din Krasnodar, un meci dificil dar pe care trebuie să-l câștigăm pentru a accede în sferturile EHF European League”, ne-a declarat George Caranica, președintele clubului HC Dunărea Brăila.

Pentru HC Dunărea au marcat Czeczi 9 goluri, Dmitrovic 6, Kanaval 5, Dache 3, Udriștioiu 2, Tamires 2, Milic 1, Sazdovska 1.

Sâmbătă, urmează duelul cu Kuban Krasnodar

Pentru HC Dunărea urmează o partidă extrem de importantă, una de “totul sau nimic”, în EHF European League, cu Kuban Krasnodar, echipă pregătită de unul dintre cei mai mari antrenori ai Rusiei, Efgenij Trefilov. Înaintea ultimei etape din grupa D, Siofok are 9 puncte și este deja calificată în sferturile EHF European League. Kuban Krasnodar are 6 puncte iar HC Dunărea 5 puncte, astfel că partida de la Brăila de sâmbătă, este decisivă pentru ocuparea locului al doilea în grupă. HC Dunărea a remizat, 25-25, la Krasnodar și poate câștiga pe teren propriu.