Alin Pânzaru, îngrijorat de soarta Daciei Unirea

Formaţia brăileană a pierdut cu 2-1 amicalul susţinut pe Municipal în compania echipei din Liga a III-a, Unirea Slobozia, lipsa unui lot cu adevărat competitiv fiind principala cauză care a dus la acest deznodământ. Iar acest lucru a fost confirmat şi de antrenorul principal Alin Pânzaru: "Am văzut ceea ce ştiam deja, avem o echipă şi maximum două schimbări. În prima repriză, cu echipa de bază ne-am mişcat relativ bine, în partea a doua nu am mai avut aceeaşi exprimare în teren. Efectiv nu am mai contat în joc. Iar acest lucru ne pune pe gânduri. Am pierdut jucători importanţi în această vară şi dacă nu ne întărim va fi foarte greu pentru noi să ne menţinem undeva pe la jumătatea clasamentului", a fost prima reacţie a lui Alin Pânzaru la finalul partidei. Tehnicianul Daciei Unirea a spus apoi că există soluţii pentru întărirea lotului, însă totul depinde de bani, iar la acest capitol formaţia de la Dunăre navighează în ape tulburi. "Nu vreau să fiu pesimist, se apropie startul campionatului, unul cu o singură serie din care vor retrograda 6 echipe. Va fi foarte greu să avem un parcurs liniştitor. Eu sper să nu culegem ceea ce am semănat, pentru că nu am semănat nimic. În clipa de faţă nici măcar numeric nu avem un lot pe care să contăm. Avem nevoie de întăriri, am discutat cu mai mulţi jucători, însă totul depinde de buget. Autorităţile locale sunt binevoitoare, ne-au încurajat verbal dar nimic concret nu s-a spus în privinţa finanţării", a mai aspus Pânzaru.

Prima ocazie a amicalului a aparţinut oaspeţilor, însă Ibrian a şutat prea slab de la marginea careului mic, iar Olaru a reţinut mingea.
În formula: Olaru (min. 30: Mitrea) - Niţă, Olenic, Ghiocel, Stănciulescu - Petean, D. Oprea, Unguru, Necoară - Puşcaşu, Muscă, formaţia brăileană a trecut pe lângă deschiderea scorului în minutul 12, când Stănciulescu a centrat în faţa porţii, dar Necoară a trimis mingea peste transversală. La a doua fază periculoasă Dacia Unirea a trecut în avantaj, Niţă (min. 20) i-a pasat în adâncime lui Puşcaşu, iar acesta a şutat plasat şi l-a învins pe portarul Cristică. Putea fi 1-1 în minutul 40, însă Mitrea a reuşit să scoată de sub transversală mingea şutată de Răducă. În repriza a doua Dacia Unirea, în formula Mitrea (min. 61: Gârlea) - Dima, Ivan, Ghiocel (min. 66: Moroianu), Necoară - P. Ioan, Unguru (min. 55: M. Iordache), D. Oprea (min. 66: V. Munteanu), M. Ion - Enciu, Mucuţă, nu a mai avut aceeaşi posesie şi a permis adversarei sale să înscrie de două ori. Unirea Slobozia a egalat prin Ibrian (min. 64), la o gafă a lui Ghiocel şi a marcat golul victoriei prin Drăguţ, în minutul 77. Singurul jucător brăilean care a ieşit în evidenţă în partea a doua a amicalului a fost Dragoş Mucuţă. Atacantul a alergat foarte mult, a intrat în combinaţii cu coechipierii săi şi a avut două mari ocazii de a înscrie. În minutul 68 Mucuţă a şutat din întoarcere, dar Chiţoiu a fost la post, iar zece minute mai târziu el a şutat de la marginea careului mic, portarul oaspeţilor a respins mingea în faţă, dar Enciu a trimis-o din nou pe direţia lui Chiţoiu, astfel că amicalul a fost câştigat de Unirea Slobozia.
În acest joc Dacia Unirea a mai testat doi jucători, pe Daniel Unguru şi pe Munteanu. Primul aparţine clubului Pandurii Tg. Jiu, iar cel de-al doilea, brăilean de origine, a evoluat la Sporting Piteşti în Liga a IV-a.

Unirea Slobozia: Cristică - Drăguţ, Topor, Soare, Bucurică - Ibrian, Toma, Lemnaru, Dumitru - Rădună, Khalil. În repriza a doua antrenorul Ion Ionescu i-a mai trimis în teren pe portarul Chiţoiu şi jucătorii de câmp, Alexe, Teodorescu, R. Andrei, Gherasim, Vârlan, Ilie.