Alexandru Chipciu si Marius Lupu au fost cistigurile echipei brailene in finalul turului

In ultima parte a sezonului de toamna, Mihai Ciobanu a renuntat la "vedetele" Plesa, Rotaru, Bogos, Neta si Rosu si a dat o sansa si celorlalti componenti ai lotului, unii dintre ei foarte tineri. Cu un "implant" important, Alexandru Chipciu, adus la Braila dupa ce Forex s-a retras din campionatul Ligii a II-a si cu o alta mentalitate in joc, brailenii au reusit sa cistige ultimele doua partide din tur si sa lase impresia ca s-a creat deja un schelet de echipa care poate produce multe surprize in retur.

CF Braila a cistigat derby-ul judetean cu Viitorul Insuratei

In etapa a 11-a CF Braila a stat deoarece adversara pe care urma sa o intilneasca in deplasare, FCM Cimpina, s-a retras din campionat, iar dupa o saptamina brailenii au evoluat pe teren propriu in compania celeilalte formatii din judet, Viitorul Insuratei.
Suporterii nu s-au ingramadit sa vina la stadion si au avut dreptate pentru ca singurele ocazii ale primei reprize, una foarte plictisitoare de altfel, au fost de fapt doua suturi ale lui Stanciulescu (min. 4) si Bosoi (min. 24), la care Tunea a fost spectator, insa mingea a ocolit spatiul portii oaspetilor.
Singurul gol al primei reprize, la singurul sut pe spatiul portii
expediat de gazde, a fost realizat de Pascu (min. 39).
La doua minute de la reluare Bosoi a centrat ca la carte si Neta a
marcat pentru 2-0, iar spectatorii sperau ca favoritii se vor trezi din
somnolenta.
Numai ca jocul a intrat in aceeasi stereotipie ca in prima lui parte.
Schimbarile facute in formatia din Insuratei au schimbat cursul
jocului. Viitorul a atacat mai periculos si in minutul 82 Banciu a
marcat un gol spectaculos si a relansat partida.
De partea cealalta, Mihai Ciobanu a sesizat pericolul si a facut la
rindul sau citeva schimbari, gazdele au obtinut un penalty, Necoara a transformat lovitura de pedeapsa si CF Braila a cistigat
cu 3-1 si raminea pe locul al optulea, insa Viitorul Insuratei cobora in zona "nisipurilor miscatoare".

Trei infringeri consecutive si locul al 10-lea in clasament

Pe 31 octombrie CF Braila s-a deplast la rivala Politehnica Galati, unde a pierdut la limita din cauza unei grave greseli a portarului Paul Botas.
Zain a deschis sorul pentru galateni, insa Rotaru a restabilit egalitatea dupa un gol de generic marcat direct din lovitura libera. Partida se indrepta spre un rezultat de egalitate numai ca Botas a primit un gol de la 40 de metri, dupa o minge lobata de Baston si galatenii, cu ex brailenii Munteanu si Hristian printre titulari s-au impus la limita cu 2-1.
In etapa urmatoare CF Braila revenea pe Municipal si normal ar fi fost sa se reabiliteze in fata propriilor suporteri printr-o victorie in compania uneia dintre formatii slabute ale seriei, Rocar Bucuresti. In saptamina premergatoare acestui joc brailenii se intarisera si cu un jucator valoros, Alexandru Chipciu, un fotbalist format la Dacia Unirea de Adrian Petrache, care are insa contract cu Dinu Vama de la FC Brasov, insa dominarea gazdelor in prima repriza a fost una sterila. Elevii lui Mihai Ciobanu au dus in multe rinduri mingea in careul advers, dar nu au avut om de gol. Neta, Rosu sau Pinzaru au irosit multe faze periculoase create de colegii lor si cum ocaziile se razbuna, pe contraatac Badea a patruns in careu si din unghi, a sutat la coltul lung marcind unicul gol al partidei.
Repriza a doua a fost una la fel anosta din toate punctele de vedere. Gazdele au atacat haotic, fara nici un plan tactic, pentru ca FC-ul nu a avut in acel meci un coordonator care sa limpezeasca situatia la mijlocul terenului si care sa dea pase utile atacantilor, in timp ce Rocar a lasat impresia ca are mai multi jucatori decit gazdele, pentru ca elevii lui Adrian Mattei au acoperit foarte bine toate zonele terenului.

Caseta

"Puteam pleca cu un punct, puteam chiar cistiga, insa am platit tribut unor greseli personale"
* a fost concluzia lui Mihai Ciobanu dupa intilnirea cu Steaua II

"Este clar ca trebuie sa reevaluam tot ceea ce inseamna CF Braila, deoarece nu mai doresc, pe viitor sa mai am parte de o asemenea evolutie submediocra", afirma Mihai Ciobanu, dupa infringerea rusinoasa de la Ovidiu.
Antrenorul CF-ului a pus in practica decizia luata dupa infringerea din runda a saptea abia inaintea partidei cu satelitul echipei Steaua.
Inaintea meciului de la Bucuresti antenorii braileni au renuntat la serviciile asa-zisilor jucatori experimentati precum Plesa, Rotaru, Rosu, Bogos, Neta si au trimis in teren o formatie care i-a avut in componenta pe Mitrea - St. Mitrea, Olenic, V. Nicolae,
Stanciulescu - Bosoi, Pascu, Necoara, Ilie - Chipciu, M. Coman, in timp ce printre rezerve s-au numarat Dragus, Mindroasa si Moldoveanu.
Cu Baciu, Cristocea, Pedriel si Adrian Ionescu in prima garnitura
bucurestenii au controlat ostilitatile in teren inca din primul minut
insa defensiva braileana a reusit sa destrame actiunile gazdelor
inainte ca acestea sa devina periculoase pentru poarta aparata de
Mitrea, iar pe contraatac Alex Chipciu a fost mai mereu un real pericol pentru Vitca.
Muzac a deschis scorul pentru stelisti la jumatatea primei reprize, insa brailenii ar fi putut restabili egalitatea prin Marius Coman, daca Vitca nu ar fi avut o interventie de exceptie, dupa o actiune la care au mai participat Chipciu si Bosoi.
Pedriel a stabilit scorul final, 2-0, cu un sut imparabil, dupa o actiune personala spectaculoasa si CF Braila incasa cea de-a treia infringere consecutiva si cobora pe locul al 10-lea dar cu toate acestea antrenorul echipei s-a declarat multumit de atitudinea jucatorilor sai in aceasta ultima disputa.