Alexandru Şendrea a câştigat proba de 60 m garduri la “Cupa Bistriţei”

• Sebastian Băjănică şi Denis Neacşu au reuşit, de asemenea, să realizeze recorduri personale în concursul open

Seria reuniunilor atletice băcăuane a fost deschisă şi în acest an de “Cupa Bistriţei”, competiţie ajunsă la cea de-a 33-a ediţie, organizată de Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Bacău şi Asociaţia Judeţeană de Atletism.

Ca de obicei, la start s-au aliniat şi atelţi de la CSM Brăila, de la grupa profesoarei Irina Roată. Iar conform rezultatelor afişate de organizatori, sportivii brăileni au avut evoluţii bune, mai ales că a fost un concurs open.

Alexandru Şendrea a câştigat, de exemplu, proba de 60 m garduri rezervată juniorilor III. A fost singura probă în care s-a concurat pe categorii de vârstă, în celelalte fiind concurs open.

În primul an la juniori II, Sebastian Băjănică, cu un nou record personal, s-a clasat pe locul al nouălea la 60 m garduri, într-o confruntare cu sportivi cu vârste mai mari. Tot record personal a realizat şi vicecampionul naţional la copii din 2017, în proba de 300 m garduri, Denis Neacşu, atlet care acum, în concursul juniorilor III, primul la această categorie de vârstă, a alergat distanţa de 60 m în 8:11 secunde. Neacşu a avut o prestaţie promiţătoare şi în proba de 400 m, el urmând ca în vară să alerge tot 300 m garduri.

În wekend-ul care urmează tot la Bacău vor a vea loc două competiţii concomitent: etapa a doua a Campionatului Naţional de atletism pentru seniori, tineret şi juniori I şi finala Campionatului Naţional Universitar.