Al patrulea eşec consecutiv pentru Sportul Chiscani

echipa antrenată de Georgel Pascu a fost învinsă cu 1-0 de ultima clasată, CSM Paşcani • nemulţumit de rezultat, primarul din Ciscani, Costică Cojocea Busuioc, a precizat că va lua măsuri radicale

Sportul Chiscani a suferit cea de a patra înfrângere consecutivă din acest tur de campionat, iar dacă în celelalte trei partide a avut drept adversare formaţii de pe podium, acum echipa antrenată de Georgel Pascu a fost învinsă, chiar pe teren propriu, de ultima clasată, CSM Paşcani. Nemulţumit de rezultat, dar mai ales de atitudinea jucătorilor, la finalul partidei primarul comunei Chiscani i-a avertizat pe cei din conducerea clubului că va retrage echipa din campionat şi o va reânscrie în Liga a V-a.

Sâmbătă, Sportul Chiscani trebuia să câştige în faţa “lanternei roşii” a Seriei întâi, pentru că aşa cum s-a prezentat la această partidă, CSM Paşcani era o echipă de bătut. Însă mulţi dintre jucătorii gazdelor au intrat în teren doar ca să mai bifeze un meci nu pentru a câştiga, iar în aceste condiţii echipa lui Romică Văcaru a plecat nesperat cu toate punctele puse în joc. Iar dacă am ţine cont de raportul şuturilor periculoase pe spaţiul porţii, CSM Paşcani ar fi trebuit să câştige la un scor mult mai mare. Prima situaţie de poartă a aparţinut oaspeţilor însă Viorică nu-şi reglase încă tirul şi a trimis mingea peste poartă. Sportul a avut o mare şansă de a deschide scorul în minutul 17, numai că la centrarea perfectă a lui Stângaciu, Chiriac a sărit în contratimp şi nu a reuşit să devieze mingea în poarta apărată de Turiţă. La faza imediat următoare, Viorică s-a distrat cu apărarea gazdelor şi, de la 14 m, a şutat la colţul scurt al porţii gazdelor şi a deschis scorul, dar trebuie menţionat că pentru primirea acestui gol vinovatul principal este portarul Tudor. Sportul Chiscani a dominat apoi teritorial dar steril în timp ce oaspeţii au mai creat două faze incendiare pe contraatac. Astfel, în minutul 31, Macovei a pătruns în careu şi a trimis mingea în bară, iar şapte minute mai târziu Nemţanu a şutat de la marginea careului însă Tudor a reţinut mingea. Singura minge periculoasă pe spaţiul porţii apărate de Turică a fost expediată în minutul 41 de Vali Durbacă, dar portarul oaspeţilor a fost la post.

Scenariu identic şi în repriza a doua

La fel ca şi în prima repriză, imediat după pauză, gazdele s-au masat în jumătatea adversă de teren şi după doar trei minute au înscris prin Huţu, însă golul a fost anulat corect, pe motiv de ofsaid. Pe fondul dominării sterile a gazdelor, CSM Paşcani putea să-şi majoreze avantajul, numai că Nemţanu a reluat peste transversală mingea centrată de Macovei.  Sportul Chiscani a irosit o uriaşă ocazie de a înscrie şi de a relansa partida în minutul 63, atunci când Claudiu Boariu, în loc să şuteze la poartă de la marginea careului mic, i-a pasat unui coechipier, iar mingea a fost degajată în afara careului de  Giurgiuveanu. Au urmat două contraatacuri ale oaspeţilor la finalul cărora şansa le-a surâs gazdelor pentru că Nuţescu a trimis mingea pe lângă colţul lung, iar Viorică, după o cusrsă solitară de la mijlocul terenului, a rămas singur cu Tudor însă nu a reuşit să cadreze mingea pe spaţiul porţii. Sportul Chiscani putea smulge totuşi un punct în acest meci, dar Claudiu Boariu ( min. 70) nu a reuşit să marcheze în situaţie de unu la unu cu Turiţă, astfel că oaspeţii au plecat de la Chiscani cu toate punctele.

Sportul Chiscani: Tudor – C. Boariu, Ioniţă, Pârlog, Smeu – L. Boariu (min. 46: Huţu), Bogoş, Costache (min. 42: Bogdan), Stângaciu – Chiriac (min. 79: Gaşpar), V. Durbacă (min. 65: Techiu),

CSM Paşcani: Turiţă – Rusu, Giurgiuveanu, Ungureanu, Buhălniceanu - Nuţescu, Ungure (min. 46: Mercaş), Viorică, Ştefan (min. 90: Maciu) - Nemţanu, Macovei (min. 93: Diaconescu).