Al doilea eşec în amicale pentru Dacia Unirea

Dacia Unirea a pierdut la limită, cu 1-0 şi al doilea amical susţinut săptămâna trecută la Galaţi, în faţa echipei de pe locul al cincilea din Seria întâi a Ligii a III-a, Metalosport. Partida disputată pe stadionul Dunărea i-a solicitat destul de mult pe jucătorii ambelor formaţii deoarece a plouat tot timpul, iar gazonul artificial a devenit foarte alunecos.
Meciul a avut două părţi distincte, o primă repriză dominată de brăileni, în care elevii lui Alin Pânzaru au ratat din toate poziţiile şi o a doua echilibrată, dar în care gălăţenii au jucat pragmatic şi au reuşit să marcheze golul victoriei. În prima repriză, Metalosport şi-a creat o singură situaţie la poarta brăileană, prin Gohoreanu, care a şutat imprecis din poziţie foarte bună, însă Dacia Unirea a avut patru-cinci ocazii clare, iar campionul ratărilor a fost Marius Onofraş care, nici din şase metri, după o centrare foarte bună a lui Iosofache, nu a reuşit să-l învingă pe Vlasie. Costel Roşu, Iosofache şi Muscă şi-au trecut şi ei numele pe lista ratărilor în prima jumătate a amicalului. La una dintre fazele fixe de care au beneficiat brăilenii, Muscă a trimis mingea în plasa porţii formaţiei gălăţene, însă arbitrul de centru a considerat că atacantul Daciei Unirea s-a folosit de mână ca să marcheze. Intervenţiile foarte bune ale portarului Vlasie şi ineficienţa atacanţilor brăileni au făcut ca după primele 45 de minute scorul să fie egal, 0-0. Pânzaru a efectuat patru mutări la pauză, iar restul jucătorilor aflaţi în lot au intrat în teren în minutul 60, însă toate aceste modificări nu au schimbat faţa echipei brăilene în bine. Dacia Unirea nu a mai avut aceeaşi consistenţă în joc. Brăilenii s-au dovedit a fi fără soluţii în fazele ofensive şi vulnerabili în apărare. Astfel că în minutul 61, după o acţiune simplă de construcţie a echipei antrenate de Viorel Tănase, Adăscăliţei i-a pasat lui Gohoreanu, iar acesta a lobat mingea peste portarul Olaru şi a înscris unicul gol al amicalului. Cu şase minute înainte de finalul partidei, Cană a avut golul de 2-0 în vârful bocancului, însă Leu a parat mingea şi amicalul s-a încheiat cu victoria la limită a echipei din Liga a III-a.
"Am făcut o primă repriză bună, am dominat autoritar, dar ne-a lipsit golul. A fost şi o vreme capricioasă şi poate unii dintre jucători nu au dat maximum în teren pentru a nu se accidenta. Ne-am creat ocazii în primele 45 de minute, am avut şi o bară, am jucat departe de poarta noastră, din păcate nu am marcat, în repriza a doua nu am mai avut aceeaşi consistenţă în joc. Unii dintre fotbaliştii care au intrat nu s-au ridicat la nivelul pe care ni-l dorim noi", a declarat Alin Pânzaru.
"A fost un meci bun pentru ambele formaţii, s-a jucat rapid, cu faze la ambele porţi. În prima repriză brăilenii ne-au supus unei presiuni constante însă, cu puţin noroc şi cu intervenţii bune ale portarului Vlasie, am reuşit să nu primim gol. În repriza a doua Dacia nu a mai avut aceeaşi claritate în joc, noi am marcat iar brăilenii nu au reuşit să desfacă apărarea ermetică a noastră", a precizat Mihai Ciobanu, directorul sportiv al echipei Metalosport Galaţi.
Miercuri, 17 februarie, Dacia Unirea va juca la Unirea Slobozia, iar sâmbătă, 19 februarie, pe Municipal, cu Olimpia Rm. Sărat.

Dacia Unirea: Mitrea (min. 30: Olaru; min. 60: Leu) - Niţă, Ivan (min. 60: Olenic), Ghiocel, Necoară (min. 46: Stănciulescu) - Iosofache (min. 60: M. Iordache), Dima (min. 60: D. Istrate), Roşu (min. 46: Puşcaşu), Frunză (min. 46: G. Iordache) - Onofraş (min. 46: Enciu), Muscă (min. 60: S. Nicoliţă).
Metalosport: Vlasie (min. 46: Olteanu) - Blănaru (min. 65: Stancu), M. Cârjă (min. 70: Lungu), Ilie (min. 30: Gâţă), Sevastian - Munchiu (min. 52: Voicu), Tudose (min. 46: Adăscăliţei) - Zaharia (min. 55: Cană), F. Istrate (min. 55: Bahnaşu), Gohoreanu (min. 68: Iancu) - Constantinescu (min. 46: Mihu).