AFC Hermannstadt a “defilat” în deplasarea de la Brăila

• echipa antrenată de Pelici s-a impus cu 6-0, dar scorul putea fi mult mai sever

Meciul de pe Municipal dintre Dacia Unirea şi AFC Hermannstadt a arătat clar care este diferenţa dintre o echipă care se luptă pentru evitarea retrogradării şi una care deja este promovată pe prima scenă a fotbalului românesc. Jucătorii brăileni au încercat să dea o replică bună adversarei însă au şi ei o limită valorică, iar autogolul lui Ţăranu din minutul 17 a însemnat un imbold pentru jucătorii lui Pelici de a sprinta spre o victorie categorică.

Practic, în repriza a doua, sibienii puteau înscrie un număr dublu de goluri dacă fructificau toate ocaziile clare de a înscrie. Iar golul al doilea, cel înscris de Ionuţ Stoica în minutul 58 a venit de la o pasă a unui fost jucător al Daciei, Cosmin Neagu. Trupa lui Pelici a mai înscris de patru ori, Alexandru Curtean a dus scorul la 3-0 în minutul 60, iar celelalte trei reuşite ale oaspeţilor au fost semnate de Ştefan Blănaru (min. 68), Bogdan Rusu (min. 71) şi Petrişor Petrescu (min. 83).

Dacia Unirea se menţine pe locul al 14-lea, unul în afara zonei retrogradării, urmând ca sâmbătă, în etapa a 33-a, să joace în deplasare la CS Baloteşti, formaţie aflată pe poziţia a 10-a.

Dacia Unirea: Botaş – Gîţ (min. 71: Coteţ), Ţăranu, Stănciulescu, Nicola – Dima, Anghelina (min. 35: Puia) – A. Manea, Dushkaj (min. 63: Vitan), Cubleşan – Banyoi.

Hermannstadt: Căbuz – Stancu, Crişan, I. Stoica (min. 77: C. Pîrvulescu), A. Coman – Boboc, Dumitriu – Petrescu, Neagu (min. 62: Blănaru), Curtean – Bg. Rusu (min. 80: Tătar).