Adriana Medvedeva, jucătoarea meciului în remiza, 23-23, pe care HC Dunărea a obţinut-o la CSM Bistriţa

• după meciul de sâmbătă, formaţia brăileană urcă pe locul şapte în clasamentul Ligii Florilor

Formaţia brăileană şi-a îndeplinit obiectivul pe care şi l-a propus pentru deplasarea din etapa a 15-a a Ligii Florilor, plecând neînvinsă de la CSM Bistriţa, ba chiar putea să-şi treacă în cont toate punctele, la ultima fază. Pe ansamblu, exceptând perioada de câteva minute din finalul primei reprize, în care echipa gazdă s-a distanţat la cinci goluri, 12-7, meciul a fost unul echilibrat. Iar pe lângă prestaţia deosebită a portarului Adriana Medvedeva care, pe lângă alte câteva intervenţii excelente, a reuşit să pareze şi trei aruncări de la 7 m, un rol determinant l-a avut antrenorul Florentin Pera, care la pauză a reuşit să-şi determine elevele să se lupte până la capăt pentru un rezultat pozitiv.

HC Dunărea a condus cu 4-2 în minutul 5 însă, după o perioadă de joc echilibrată, CSM Bistriţa a reuşit să se desprindă la cinci lungimi, iar după primele 30 de minute conducea cu 13-9. Corban şi Vătu au marcat primele două goluri ale părţii secunde şi brăilencele s-au apropiat la două goluri. Jucătoarele antrenate de Pera au crezut în şansa lor şi au reuşit să egaleze la 15-15, în minutul 41, prin Alina Vătu. Gazdele au condus cu două goluri, 17-15 în minutul 44, dar şapte minute mai târziu egalitatea s-a restabilit, 20-20. Echipele au mers cap la cap, iar la 23-23, brăilencele au irosit şansa de a obţine victoria. Cu punctul obţinut la Bistriţa, formaţia brăileană a urcat pe locul al şaptelea în clasament.

“Mă bucur că am încheiat prin ambiţie şi dăruire al cincilea meci fără înfrângere în deplasare. Iar acest lucru a fost posibil pe fondul unui joc disputat şi încrâncenat pe terenul unei echipe cu stabilitate şi linişte şi, mai mult, Bistriţa venea după un rezultat de moral foarte bun împotriva Craiovei. În condiţiile în care am fost conduşi şi la 5 goluri, nu am renunţat niciun moment la luptă şi am obţinut un punct pe terenul unei echipe foarte incomode. În finalul jocului am avut posibilitatea de a câştiga, însă Stheriova a dat o pasă greşită şi s-a terminat egal. Una peste alta este bine că avem 5 meciuri fără înfrângere în deplasare şi, cu atitudine, putem ca, treptat, să ne apropiem de echipele din prima parte a clasamentului. Evidenţiez întreaga echipă, cu un plus pentru Adriana Medvedova, care a apărat trei aruncări de la 7m. Imi doresc ca acea presiune permanentă pusă cu răutate pe echipă din partea anumitor persoane să dispară, iar rezultatele să reflecte munca fetelor şi aşa poate vom juca şi pe teren propriu cu mai multă dezinvoltură. Aşteptăm publicul spectator la sală  în număr cât mai mare la următoarea etapă de pe teren propriu, împotriva echipei din Slobozia”, a declarat antrenorul Florentin Pera, după meci.

Pentru HC Dunărea au marcat Alina Vătu 8 goluri, Dzyiana Iliyna 5, Daniela Corban 4, Diana Munteanu 4, Iryna Shutska 1, Marija Shteriova 1, iar pentru CSM Bistriţa au înscris Chirilă –5 goluri, Pristaviţa 3, Rodriguez 3, Paraschiv 3, Raţiu 3, Tetean 3, Zăgrean 1, Szabo 1, Bărbos 1.