ACS Viitorul Însurăţei a realizat scorul etapei inaugurale

În etapa inaugurală a Campionatului Ligii a IV-a, ediţia 2014-2015 s-au înregistrat patru victorii ale gazdelor şi două succese la scor în deplasare. Campioana Ligii a IV-a din sezonul trecut, ACS Viitorul Însurăţei a realizat scorul etapei, 10-0 în deplasarea de la Voinţa Găiseanca şi tot la scor, 4-1 s-a impus Sportul Chiscani la CS Făurei. Derby-ul etapei s-a disputat pe stadionul Progresul şi a fost câştigat, la limită cu 3-2, de Academia Stars. Un rezultat care nu a reflectat însă realitatea din teren, pentru că cele mai mari ocazii au aparţinut echipei vizitatoare. Oaspeţii au deschis scorul încă din minutul 2 prin Irimia. După doar două minute, Crangă a restabilit egalitatea însă la finalul primului act Viitorul Ianca avea un gol avantaj, graţie reuşitei lui Stanciu (min. 44). La reluare, echipa din Ianca a căutat să-şi conserve avantajul, o tactică greşită impusă de antrenorul Viorel Ciucaşu care le-a permis gazdelor să atace şi să pericliteze poarta apărată de Sârbescu. Academia Stars a avut o perioadă bună de joc şi a reuşit să egaleze şi apoi să preia conducerea într-un interval de doar 21 de minute, ambele reuşite ale gazdelor aparţinându-i lui Andrei Crăciun. La 2-2 însă, Viitorul a irosit o ocazie imensă de a înscrie prin Paraschiv, care, de la doar doi metri, a trimis mingea, cu capul, în bară. Şi aceasta nu a fost singura ocazie a oaspeţilor, în minutul al doilea de prelungire al părţii secunde Irimia a şutat în bară, mingea a ajuns la Paraschiv, care, de la marginea careului mic a şutat exact în portarul gazdelor. După prima etapă, graţie golaverajului foarte bun, lideră este ACS Viitorul Însurăţei, locul al doilea este ocupat de Victoria Traian, iar al treilea de Sportul Chiscani.