ACS Viitorul Însurăţei a mai făcut un pas spre Liga a III-a

Partida derby a rundei cu numărul cinci din turneul play off în Liga a IV-a brăileană de fotbal s-a derulat la Însurăţei, între lidera campionatului, ACS Viitorul şi echipa de pe locul al treilea, Pandurii Tudor Vladimirescu. Oaspeţii au deschis scorul în minutul 25, prin Ionuţ Roşu, însă prima repriză s-a încheiat la egalitate graţie golului marcat de de Alex Cotigă. În repriza a doua fost rândul gazdelor să treacă în avantaj după reuşita lui Gagu (min. 54), însă elevii lui Marian Stăvărache s-au bucurat doar două minute deoarece oaspeţii au restabilit egalitatea prin Iordache. Techiu a marcat pentru 3-2 în minutul 61 şi a stabilit şi scorul final al partidei. Viitorul Ianca a câştigat mult mai clar decât o arată scorul, 1-0, partida cu Victoria Traian, iar gruparea antrenată de Iulian Neagu s-a îndepărtat la şase puncte de lideră. Scorul etapei a fost stabilit de Voinţa Vişani, 10-1, în disputa de pe teren propriu cu Victoria Cazasu. Iulian Băbeanu a realizat un hat trick pentru Voinţa Vişani şi tot trei goluri a înscris Marius Barbu în victoria cu 4-1 pe care Avântul Mircea Vodă a obţinut-o la Voinţa Găiseanca.
După cinci etape lideră în turneul play off este ACS Viitorul Însurăţei cu 36 de puncte, locul al doilea este deţinut de Victoria Traian cu 30 de puncte, iar al treilea de Pandurii Tudor Vladimirescu cu 26 de puncte. În turneul play out ordinea primelor trei clasate este următoarea: 1 Voinţa Vişani 35 de puncte, 2 Victoria Cazasu 28 de puncte, 3 Avântul Mircea Vodă 27 de puncte.

CS Făurei - campioană judeţeană la juniori A1

La finalul partidei dintre CS Făurei şi Sportul Chiscani, încheiat cu victoria oaspeţilor, spectatorii din Făurei au avut totuşi un prilej de satisfacţie deoarece juniorii formaţiei gazdă au primit cadourile din partea AJF Brăila pentru că au devenit pentru a doua oară consecutiv campioni judeţeni la juniori A1. Forul de la Brăila le-a oferit echipament de firmă, diplome şi o cupă componenţilor lotului echipei CS Făurei. Fetivitatea de premiere a fost oficiată de Mihai Ianoş, secretarul AJF Brăila.