ACS Viitorul Însurăţei a câştigat cu 2-1 restanţa cu Viitorul Ianca

Miercuri, pe stadionul "Ştefan Vrăbioru", ACS Viitorul Însurăţei a câştigat cu 2-1 partida restanţă cu Viitorul Ianca. Formaţia vizitatoare a condus cu 1-0 la pauză graţie reuşitei lui Techiu. Meciul a fost la fel de echilibrat şi în repriza secundă, iar când mai erau doar şapte minute de joc Viitorul Ianca a restabilit egalitatea, după reuşita lui Răzvan Iacob. Bucuria gazdelor a durat doar cinci minute pentru că formaţia pregătită de Marian Stăvărache a forţat victoria şi a reuşit-o în minutul 88, după un gol spectaculos marcat de Vially Gheorghiţă. În urma acestei victorii ACS Viitorul Însurăţei a acumulat 54 de puncte, cu 14 mai mult decât următoarea clasată, Victoria Traian.

În altă ordine de idei, la mijlocul acestei săptămâni la sediul AJF Brăila a avut loc tragerea la sorţi a meciurilor din cadrul etapei a 4-a a Cupei României - etapa judeţeană, la fotbal. În această manşă vor avea loc doar şapte partide pentru că meciul ACS Viitoul Însurăţei - Viitorul Galbenu nu se va disputa deoarece echipa din Galbenu s-a retras din campionat. O decizie care cu siguranţă nemulţumeşte comunitatea locală din Galbenu, dar şi celelalte echipe din Liga a IV-a, ţinând cont de faptul că în această localitate s-au cheltuit sume importante pentru cele două baze sportive. La Galbenu sunt două terenuri cu suprafeţe impecabile de joc, însă pe acestea nu mai evoluează nimeni acum.