ACS Viitorul Însurăţei a încheiat «en fanfare» anul competiţional 2013

Actuala lideră a Ligii a IV-a, ACS Viitorul Însurăţei, este prima formaţie brăileană care obţine maximum de puncte după 16 etape, iar instructorul Marian Stăvărache este convins că elevii săi vor continua seria succeselor şi la reluarea campionatului. Pentru Stăvărache poate fi a cincea promovare din cariera sa de instructor de fotbal. "Avem un lot omogen, dar pentru a putea aborda cu succes barajul de promovare şi apoi să putem face faţă rigorilor noului eşalon avem nevoie de întăriri. Până acum am promovat de două ori echipa din Movila Miresii şi de două ori Viitorul Însurăţei, sunt la un pas de o nouă promovare şi sunt convins că o vom realiza", a declarat Marian Stăvărache.
În actuala stagiune de campionat ACS Viitorul Însurăţei a rulat un lot de 19 de jucători: Cristea, Baltag - portari, Samoilă, Cheleş, M. Ion, Cotigă, Teciu, Bratosin, Baicu, Gagu, Banciu, Mirescu, Moldoveanu, Gheorghiţă, Paraschiv, Burluşteanu, V. Ion, Oprea, Lupaşcu. Golgeteri echipei sunt Sorin Techiu şi Viorel Banciu, cu 14, respectiv 12 reuşite.
Gruparea din Însurăţei a început deja căutările în vederea întăririi lotului: "Ne mai trebuie un portar, doi fundaşi, doi mijlocaşi şi cel puţin un atacant de valoare", a spus Marian Stăvărache.

Sâmbăta trecută echipa din Însurăţei a câştigat cu 4-0 partida cu Avântul Mircea Vodă

Lidera a câştigat cu 4-0 partida cu Avântul Mircea Vodă însă, dacă ar fi fructificat ocaziile clare pe care şi le-a creat pe parcursul întâlnirii, s-ar fi putut impune la un scor de handbal. ACS Viitorul Însurăţei s-a instalat în jumătatea adversă încă din debutul meciului, dar prima şansă de gol au avut-o oaspeţii, numai că Ghioca (min. 15) nu a ştiut să profite de gafa portarului Pârlog. Apoi gazdele au început sarabanda ratărilor: Techiu (min. 17) a şutat la colţul lung, însă portarul Graur a deviat mingea în corner; în minutul 22, cu poarta goală Techiu a şutat de la doar 3 metri peste transversală; în minutul 30 mingea trimisă cu capul de Cotigă a şters transversala porţii oaspeţilor. Cinci minute mai târziu Vialli Gheorghiţă a fost faultat în careu de Stareţ, iar Gagu a marcat din penalty şi a deschis calea spre cea de-a 16-a victorie a liderei.
La câteva minute de la reluare Techiu şi Gheorghiţă nu s-au descurcat în situaţie de unu la unu cu portarul oaspeţilor, iar în minutul 53 Mirescu l-a driblat pe portarul Graur şi apoi a şutat în bara transversală. După doar cinci minute la şutul lui Baicu, Stareţ a deviat mingea în propria poartă şi scorul a devenit 2-0 pentru echipa din Însurăţei. Gazdele au continuat să atace şi au mai înscris de două ori prin Gheorghiţă (min. 68) şi prin Gagu (min. 80).