"0-0 este un rezultat foarte periculos"

Tehnicianul Carlo Ancelotti a declarat, miercuri seara, ca rezultatul de 0-0, obtinut de AC Milan in meciul cu Olympique Lyon, din prima mansa a sferturilor de finala ale Ligii Campionilor, este foarte periculos, informeaza cotidianul Gazzetta dello Sport.
"0-0 este un rezultat foarte periculos. Acum vom juca acasa calificarea, insa pe San Siro vom avea avantajul stadionului nostru si al publicului nostru", a spus Ancelotti.
Tehnicianul a precizat ca, totusi, este multumit de rezultat. "Lyon este o echipa foarte puternica si bine organizata, care joaca mereu in atac. Cu ei este dificil sa ai ocazii. Noi am avut ocazii, pacat ca nu am inscris", a afirmat Ancelotti.
Potrivit AFP, Carlo Ancelotti crede ca AC Milan a dominat in partida cu echipa franceza. "Am fi putut sa inscriem un gol care ar fi schimbat totul, dar este bine si asa. Nu am venit aici pentru un rezultat de 0-0, ci pentru a arata jocul nostru si am facut acest lucru", a mentionat Ancelotti.
Mijlocasul Clarence Seedorf a declarat ca Olympique Lyon nu a surprins echipa milaneza. "Stiam la ce sa ne asteptam de la ei si de aceea doream sa avem un inceput bun de meci. Puteam sa conducem la pauza, iar in repriza a doua jocul s-a echilibrat putin", a spus Seedorf.
"0-0 periculos", a titrat cotidianul Gazzetta dello Sport, care scrie ca in meciul de miercuri, "tacticizat la maxim", s-a evidentiat doar duelul dintre Andrei Sevcenko (AC Milan) si portarul Gregory Coupe (Olympique Lyon). "Zero goluri, multa speranta si un retur periculos, asa cum a spus si Ancelotti. Peste o saptamina urmeaza ultima infatisare, la care nu se mai poate face apel", se mentioneaza in jurnalul italian.
"Lyon - Milan, multe vorbe pentru nimic" este titlul unui articol aparut pe site-ul libero.it, in timp ce Corriere Canadese a titrat: "Sevcenko alunga victoria", iar site-ul UEFA a notat "Milan ingheata Lyonul".
Echipa franceza Olympique Lyon a terminat la egalitate, scor 0-0, meciul disputat, miercuri, pe teren propriu, in fata formatiei italiene AC Milan, in cadrul primei manse a sferturilor de finala ale Ligii Campionilor.
Intr-un alt meci din sferturi, Internazionale Milano a invins, pe teren propriu, cu scorul de 2-1, formatia Villarreal. Golurile italienilor au fost reusite de Adriano '7 si Martins '54, in timp ce pentru echipa spaniola a inscris Forlan, in chiar primul minut de joc.
Marti, in prima mansa a sferturilor de finala, Arsenal a invins, cu 2-0, pe Juventus Torino, iar Benfica Lisabona a terminat la egalitate, scor 0-0, meciul cu Benfica Lisabona.
Meciurile retur vor avea loc pe 4 si 5 aprilie.