“Magicianul” Aurelian Roşca a schimbat faţa echipei HC Dunărea

• formaţia brăileană a realizat surpriza etapei, 30-25, în partida cu Corona Braşov, locul al treilea în campionatul feminin • pentru HC Dunărea urmează meciul din optimile cupei, în deplasare, la AHCM Slobozia

“Magicianul” Aurelian Roşca a reuşit să obţină, sâmbătă, cu HC Dunărea, al şaselea succes stagional şi provizoriu, iar gruparea handbalistică de la Dunăre a urcat pe locul al 10-lea în clasamentul Ligii Florilor. Roşca a reuşit să facă dintr-o echipă blazată, care pierdea joc de joc indiferent unde evolua, în revelaţia returului. Condamnată la retrogradarea directă, pentru că se afla pe ultimul loc în clasamentul competiţiei, HC Dunărea a urcat pe locul al 10-lea, dar ceea ce este mai important este faptul că echipa joacă un handbal frumos şi eficient şi că a reuşit să readucă publicul la Sala Polivalentă. Pentru că sâmbăta trecută în Polivalentă au fost în jur de 2000 de spectatori. Iar printre aceştia s-au aflat şi 10 băieţi, asistaţi social, însoţiţi de asistentul maternal Ioana Mizdrea, care au intrat gratis, la invitaţia clubului de handbal.

Galeria a fost cea care a dat tonul, iar sala a reacţionat şi, împreună, le-au condus pe favorite spre o victorie extrem de importantă. De menţionat faptul că galeria a oferit câte o floare fiecărei jucătoare la începutul meciului, gest apreciat şi aplaudat de ceilalţi spectatori.

HC Dunărea a făcut un meci tactic foarte bun şi, cu mici excepţii, a fost echipa care a dictat ritmul jocului.

Corona a deschis scorul prin Buceschi dar golgetera campionatului, Alina Vătu, a egalat la 1-1 în minutul 3. Echipa gazdă a reuşit să înscrie de două ori la rând prin Axinte şi Munteanu şi pentru prima dată s-a distanţat la două goluri, 5-3, în minutul 9. Corona a reuşit să restabilească egalitatea, dar tot formaţia lui Roşca a fost cea care, după o perioadă echilibrată, în minutul 22, s-a desprins, de la 9-9 la 11-9, după golurile semnate de Axinte şi Berescu. De la 12-10 pentru gazde în minutul 23, Corona a întors rezultatul în favoarea sa, în minutul 29, când avea tot două lungimi avans, 15-13. Însă Munteanu a înscris şi la pauză braşovencele conduceau doar cu un gol, 16-15.

După un început de repriză echilibrat, HC Dunărea a reuşit să se desprindă la cinci goluri, 23-18, în minutul 45, după ce Cătălina Preda a transformat o aruncare de la 7 metri. Din acest moment jocul a fost la discreţia echipei gazdă. Razum, prin intervenţiile sale, a dat încredere echipei, iar HC Dunărea şi-a păstrat un avans de 3-4 goluri şi s-a îndreptat cu paşi rapizi spre o victorie cu 30-25, una aplaudată la scenă deschisă de cei aproape 2000 de brăileni prezenţi în Polivalentă.

În etapa a 20-a, HC Dunărea va evolua la Râmnicu Vâlcea, însă până atunci, vineri, echipa pregătită de Aurelian Roşca va juca în optimile Cupei României, în deplasare la AHCM Slobozia.

Pentru HC Dunărea au marcat: Alina Vătu 8 goluri, Elena Dache 7, Cătălina Preda 4, Diana Munteanu 4,  Diana Axinte 3, Nicoleta Safta 3, Ana Maria Berescu 1, iar pentru Corona Braşov au înscris Buceschi 7 goluri, Târcă 5, Dmitrovic 5, Tiron 2, Ciolan 2, Neagu 1, Agrigoroaie 1, Chiricuţă 1, Bucur 1.