“Egal cu gust amar”

* este concluzia lui Pânzaru după remiza 1-1 dintre CS Baloteşti şi Dacia Unirea * brăilenii au ratat cât pentru trei meciuri * ambele formaţii au încheiat partida în inferioritate numerică * în tribună, la Baloteşti, au fost şi “spioni” de la Juventus şi CS Afumaţi

După două deplasări soldate cu tot atâtea eşecuri, Dacia Unirea a obţinut un punct la CS Baloteşti însă antrenorul Alin Pânzaru consideră că este un egal cu gust amar. Iar raportul ocaziilor reflectă întru totul concluzia antrenorului. Cu mici excepţii din finalul primei reprize, când gazdele au pus cât de cât probleme, Dacia Unirea, urmărită din tribună de reprezentanţi ai cluburilor Juventus Bucureşti şi CS Afumaţi, a fost echipa care a dictat ritmul jocului dar care a irosit ocazii mari de gol cât pentru trei partide. Formaţia brăileană a preluat iniţiativa din primul minut al jocului şi, la prima ocazie clară de gol, a deschis scorul. Dăduţ Oprea (min. 12) a fost lansat pe partea stângă de Neagu, brăileanul a obţinut un corner pe care l-a executat Necoară, mingea a ajuns la Puşcaşu, care, de la marginea careului mare, a şutat plasat şi a deschis scorul. Oprea a mai avut o acţiune frumoasă în minutul 16 însă a fost faultat dur de Antoche, iar arbitrul craiovean Cristian Dumitrică i-a arătat direct cartonaşuol roşu mijlocaşului şi CS Baloteşti a rămas în inferioritate numerică. În minutul 18, putea fi 2-0 pentru Dacia Unirea însă, după o centrare foarte bună a lui Costel Roşu, de departe cel mai bun jucător al formaţiei brăilene, Neagu a şutat la colţul scurt dar Fulga a deviat mingea în corner. În următoarele două minute, oaspeţii au irosit tot atâte mari şanse de gol prin Neagu şi Muscă. CS Baloteşti a periclitat poarta brăilenă pentru prima dată abia în minutul 23, când Herea a centrat în faţa porţii, Bâtfoi a reluat mingea cu capul pe spaţiul porţii însă Mitrea a deviat-o în corner. În minutul 35, Dacia Unirea a mai creat o fază spectaculoasă în careul advers, Oprea i-a pasat lui Puşcaşu, iar acesta din întoarcere a şutat la poartă însă Fulga a reuşit să prindă mingea în doi timpi din faţa lui Muscă. CS Balotaşti  a beneficiat în minutul 42 de o lovitură liberă indirectă de la 8 metri, însă Andrei a şutat în Ghiocel iar brăilenii au scăpat de emoţii. La ultima fază a primei reprize, Ion a profitat de ieşirea greşită a lui Mitrea şi a trimis balonul în plasă, însă reuşita acestuia a fost anulată corect, pe motiv de ofsaid, de asistentul de pe acea parte.

Oprea, Puşcaşu, Muscă au ratat marile ocazii din repriza a doua

Repriza a doua a început cu două mari ocazii ale oaspeţilor. În minutul 47mingea a circulat pe traseul Niţă, Roşu, Neagu, Oprea dar acesta din urmă a şutat prea slab, de la 3-4 metri şi Flămânzeanu a înlăturat pericolul, iar două minute mai târziu Niţă i-a pasat lui Muscă însă, de la marginea careului mic, atacantul brăilean nu a reuşit să-l învingă pe Fulga. În minutul 55, Necoară l-a scăpat din marcaj pe adversarul direct, Oprea a fost nevoit să faulteze, a văzut cel de-al doilea cartonaş galben şi a fost tremis la cabine, iar egalitatea numerică din teren se restabilea. În minutul 61, plecat din poziţie de ofsaid, Bâtfoi a fost faultat în careu de Necoară, centralul a arătat punctul cu var, iar Claudiu Herea, cu un şut plasat, a restabilit egalitatea, 1-1. Gazdele au avut şansa de a trece în avantaj după numai patru minute dar mingea reluată cu călcâiul de Bâtfoi a fost respinsă în afara careului de Ghiocel. Dacia Unirea a revenit în atac şi până la finalul meciului a mai irosit câteva mari ocazii de gol prin Roşu (min. 72), care a şutat razant cu bara, Puşcaşu (min. 81) care nu s-a descurcat la 6 metri într-un duel unu la unu cu portarul gazdelor şi Adăscăliţei (min. 90).

Dacia Unirea: Mitrea - Niţă, Ivan, Ghiocel, Necoară  - Adăscăliţei - Roşu, Puşcaşu, Neagu (min. 83: Stănciulescu), Oprea - Muscă.

Antrenor: Alin Pânzaru

CS Baloteşti: Fulga - Dedu, Flămânzeanu, Antoche, N. Ion - Niculae, Păduraru (min. 65: Darie), C. Herea, Andrei (min. 86: Sandu) - Bâtfoi (min. 83: Stănescu), Bakalli.

Antrenor: Cornel Nica