Ştefania Boroş, vicecampioană naţională la tenis de câmp

• tenismena de la CSM Brăila a învins-o în semifinale pe favorita numărul unu, Andreea Olariu şi a pierdut la mare luptă, 3-5, 2-4, finala cu Valentina Pop • Boroş urcă pe locul al doilea în România la U10

Una dintre primele competiţii juvenile de tenis de câmp care s-a desfăşurat în România după câteva luni bune de pauză din cauza pandemiei de coronavirus, a fost Campionatul Naţional de tenis rezervat categoriei de vârstă fete 10 ani. O competiţie care a avut loc în perioada 10-15 august la Centrul Naţional de Tenis din Bucureşti şi la care brăileanca Ştefania Boroş de la CSM Brăila, pregătită de antrenorul Liviu Popov, a devenit vicecampioană naţională.

Transferată de curând de la clubul Omega la CSM Brăila, Ştefania Boroş a intrat direct pe tabloul principal de 32 de jucătoare. Însă la competiţia de la Bucureşti s-au luptat să intre pe tabloul principal 64 de tenismene din România.

Pe locul al treilea în ţară la categoria 10 ani, Ştefania Boroş a trecut în primul tur cu 4-0, 4-0, de Fabien Daradics de la CS Văideanu Braşov şi tot fără să piardă niciun ghem, 4-0, 4-0, brăileanca pregătită de Liviu Popov a dispus, în turul al doilea, de Iris Calagiu de la Daimon Bucureşti. În sferturi de finală, Boroş a învins-o cu 4-0, 4-1 de Andreea Kurta de la Politehnica Bucureşti şi şi-a asigurat un loc în semifinalele competiţiei. O fază în care brăileanca urma să se “dueleze” cu favorita numărul 1 a turneului de la Bucureşti, Andreea Olariu, de la CS Sport Timişoara. Cu o prestaţie foarte bună, Ştefania Boroş s-a impus în două seturi, 5-3, 4-2 în partida cu Olariu şi s-a calificat în ultimul act al naţionalelor.

În finala cu Valentina Pop de la Politehnica Bucureşti, brăileanca pregătită de Liviu Popov a condus cu 3-1 şi 4-3, dar a pierdut primul set cu 5-4. Bucureşteanca a câştigat şi setul al doilea cu 4-2 iar Ştefania Boroş a încheiat competiţia pe locul al doilea şi implicit cu titlul de vicecampioană a României la categoria fete 10 ani. Un rezultat care o urcă în clasamentul general, ea fiind acum pe locul al doilea în România la U10.

“Un rezultat foarte bun. Dacă reuşea să gestioneze momentele bune, adică atunci când a condus cu 5-3 şi 4-2, putea câştiga titlul naţional. După această performanţă Ştefania a urcat pe locul al doilea la U10. Ea urmează să evolueze pe viitor la o categorie superioară de vârstă, unde sunt convins că poate face performanţă”, ne-a declarat Liviu Popov, antrenorul secţiei de tenis de câmp de la CSM Brăila.