Şpagă de 5.000.000 de la FIFA pentru Federaţia Irlandeză de Fotbal

Directorul executiv al Federaţiei Irlandeze de Fotbal, John Delaney, a dezvăluit că FIFA a dat bani forului său pentru a evita un proces după ce Irlanda a pierdut calificarea la Cupa Mondială din 2010 în urma unui gol marcat după un henţ al francezului Thierry Henry.
„Am simţit că putem duce această problemă în instanţă împotriva FIFA. Dacă vă aduceţi aminte atitudinea lui Blatter de atunci, el a râs de noi. M-am dus să-l văd şi i-am spus ce avem de gând să facem. Apoi am ajuns la un acord. Discuţia a avut loc vineri, iar luni acordul a fost semnat. Cred că a fost o înţelegere bună pentru federaţia irlandeză", a spus Delaney.
John Delaney nu a putut să dezvăluie suma primită de federaţia irlandeză, deoarece a semnat o clauză de confidenţialitate, dar presa de la Dublin a scris că ar fi fost vorba de cinci milioane de euro.
Naţionala Franţei s-a calificat la turneul final al Cupei Mondiale din 2010, după ce a terminat la egalitate, pe teren propriu, scor 1-1 după prelungiri, cu reprezentativa Irlandei, în returul barajului european. Irlandezii au deschis scorul prin Robbie Keane, în minutul 32, francezii reuşind egalarea prin Gallas, în minutul 103, după o fază la care Thierry Henry a comis henţ. În meciul tur de baraj, Franţa a învins cu scorul de 1-0.
După meci, presa irlandeză l-a calificat drept „trişor" pe Thierry Henry, considerând că naţionala Irlandei a fost „furată" în meciul cu Franţa. Deşi Thierry Henry a declarat că rejucarea acestui meci ar fi „cea mai corectă soluţie", FIFA a anunţat că meciul dintre cele două reprezentative nu se va rejuca, deoarece deciziile arbitrilor luate în timpul partidelor sunt considerate definitive.