Şahiştii de la Orizont 64, pe podium la Cupa Delta Rom

• Victor Dumbravă a obţinut locul al doilea în clasamentul general • tot Dumbravă a câştigat turneul la U12 • Cosmin Nedelcu s-a clasat pe poziţia a doua

La ediţia 2016 a turneului de şah rapid de la Tulcea au participat 51 de sportivi, printre aceştia figurând şi trei brăileni de la Clubul Orizont 64. ŞI, ca de obicei, elevii instructorului Ionel Balcan au urcat pe podiumul de premiere. La categoria de vârstă 12 ani s-a impus Victor Dumbravă, iar pe locul al doilea, la U14 s-a clasat Cosmin Nedelcu. Grigore Matei a ocupat poziţia a treia la U8.

Victor Dumbravă a obţinut şi locul al doilea în clasamentul general al competiţiei.

“Concursul rezervat copiilor sub 14 ani a fost puternic, de aceea pot spune că şi rezultatele obţinute de sportivii noştri au fost bune, promiţătoare în perspectiva următoarelor confruntări naţionale”, a declarat Iolnel Balcan, instructorul şi vicepreşedintele clubului Orizont 64.

Alţi doi şahişti din Brăila, Andrei Giugiuc şi Jean cerviş s-au clasat pe poziţia a doua la U10 şI, respectiv U8.