Şahiştii de la Orizont 64 au intrat în vacanţă

• nu înainte, însă, de a-şi măsura forţele în cadrul unui turneu denumit de organizatori  “Cupa Vacanţei”

Sămbăta trecută, 38 de şahişti au participat la ediţia 2019 a turneului de şah blitz “Cupa Vacanţei”, competiţie rezervată copiilor şi juniorilor cu vârste cuprinse între 5 şi 15 ani. Turneul a fost organizat de clubul Orizont 64, cu sprijinul unui sportiv senior legitimat la această grupare sportivă, Petru Gojan.

S-a jucat la fiecare categorie de vârstă în sistem eliminatoriu.

La grupa mică, unde au concurat şahiştii cu vârste cuprinse între 5 şi 8 ani s-a impus Darius Beraru, de 6 ani, locul al doilea i-a revenit lui Alexandru Stan, iar al treilea lui Atanasie Chioveanu. Rania Petre a primit prima menţiune. Tot cu menţiuni au fost recompensaţi Teodor Iliescu, Diana Iordache, Codrin Bercuţea, Horia Cotabiţă, Tudor Cotabiţă, Matei Căpăţână, Matei Axinte.

La grupa intermediară, pe primele trei locuri s-au clasat în ordine Mihuţ Porjescu, Utku Havuz Mustafa şi Rareş Axinte. Prima menţiune a fost adjudecată de Andreea Novac. Menţiuni au mai primit Rareş Cojocaru, Robert David, Luca Paraschiv, Andrei Costache, Mario Almito, Tudor Nica.

Turneul rezervat grupei de performanţă a fost câştigat, la categoria de vârstă 14 ani, de Victor Dumbravă, acesta fiind urmat de Andrei Chiriac şi Andrei Anghel. Andreas Alexandrou a primit menţiune. La 10 ani s-a impus Matei Grigore, vicecampionul României la această categorie de vârstă, pe locul al doilea s-a clasat Ştefan Codrescu, iar pe al treilea Alexandru Furfurică. Bianca Ionescu a primit prima menţiune. Mihai Asiminei, Cosmin Balli, Florin Ganea, Adrian Asiminei, Mihai Vâju au primit de asemenea menţiuni.

Toţi participanţii au fost premiaţi cu diplome şi dulciuri, iar primii trei clasaţi au fost recompensaţi, în plus, cu medalii şi cupe, premierea fiind făcută de Ionel Balcan, vicepreşedintele clubului Orizont 64.

“A fost un concurs cu turnee în care au fost angrenaţi copii de valori apropiate, fiecare dintre ei dorind să ajungă între primii trei clasaţi. Clubul le urează vacanţă frumoasă, activitatea urmând a fi reluată pe 21 septembrie”, a precizat Ionel Balcan, vicepreşedintele clubului Orizont 64.