Învinsă cu 3-1 de CSM Focșani, Dacia Unirea a pierdut fotoliul de lider

* a fost cel mai slab joc al elevilor antrenorului Florentin Petre din acest campionat * Dacia Unirea a coborât pe locul al doilea în clasament

Dacia Unirea a făcut cel mai slab joc din acest campionat și a pierdut fără drept de apel, 1-3, partida cu CSM Focșani. În fotoliul de lider al Seriei a II-a a urcat Oțelul Galați.

Superioară la capitolul talie, cu o mai mare determinare și cu un plan tactic foarte bine pus la punct de antrenorul Alin Chița, CSM Focșani a controlat jocul iar în primele 8 minute, a trimis un șut spre poarta brăileană prin Băciuț și a obținut trei cornere. După a treia lovitură de colț, Dacia Unirea a inițiat un contraatac, Cocîrlă (min. 9) a rămas singur cu Geantă, însă a șutat în el și a irosit cea mai mare ocazie de gol de până atunci. La al patrulea corner pe care l-a obținut, CSM Focșani a deschis scorul prin Lemac. Formația vizitatoare a continuat să dicteze ritmul jocului și în minutul 28 putea să-și dubleze avantajul, însă Andrei a reușit să devieze în lateral, mingea șutată de Taciuc. Două minute mai târziu, tot după o lovitură de colț executată de Băciuț, Vîlsan a marcat, iar CSM-ul conducea cu 2-0. Un scor pe care niciun fan brăilean nu l-ar fi putut anticipa înainte de meci.

Formația brăileană a fost ceva mai activă pe finalul primei reprize, a obținut o lovitură liberă după un fault asupra lui Patrick Petre, Vîlceanu a centrat în fața porții iar Paliu a împins mingea în plasă. La pauză, Dacia Unirea era condusă cu 2-1 iar speranțele într-un rezultat pozitiv păreau încă reale.

Nu s-a văzut însă niciun semnal bun din partea echipei gazdă după reluarea jocului. În primul sfert de oră al părții secunde fiecare echipă a irosit câte o ocazie, CSM-ul prin Strătilă (min. 47), echipa gazdă prin Vîlceanu (min. 50). CSM Focșani a rămas în inferioritate numerică din minutul 64, când Moisi a văzut cel de-al doilea cartonaș galben și implicit pe cel roșu, dar raportul de forțe din teren nu s-a înclinat în favoarea Daciei Unirea. În minutul 72, Lemac a rămas singur cu Andrei dar a șutat pe lângă poartă. Putea fi 2-2 în minutul 80 dar Petre a șutat din alergare pe lângă vinclul porții apărate de Geantă. Cu șase minute înainte de finalul partied, oaspeții au obținut un penalty, Negruț a marcat iar CSM Focșani a câștigat cu 3-1 și intră în “hora” echipelor cu șanse reale la primele două locuri în Seria a II-a.

Dacia Unirea: Andrei – Paliu, Arnaud, Stănciulescu, Păvălache – Cocîrlă, Apostol, Lungu (min. 87: Duțu), Vîlceanu (min. 66: N. Ioniță) – Stănescu (min. 66: Batchabi), P. Petre.