Înfrăţirea Gemenele a realizat prima surpriză a Cupei României - faza judeţeană

• Victoria Traian II a realizat scorul etapei, 11-3, în partida cu Siretul Vădeni • Tricolorul Lanurile s-a calificat în etapa a doua la loteria penalty-urilor • Viitorul Cireşu s-a impus cu 3-0, după un meci spectaculos, în partida cu AS Ulmu • “dubla” lui Mihai Popa a decis soarta partidei

Prima etapă a Cupei României - faza judeţeană a avut şi o primă surpriză: Spicul Râmnicelu, a fost eliminată din competiţie, după ce a pierdut cu 2-1, pe teren propriu, partida cu modesta Înfrăţirea Gemenele. Scorul acestei etape a fost stabilit de Victoria Traian II care s-a impus cu 11-3, pe teren propriu, în faţa celor de la Siretul Vădeni, jucătorul meciului fiind Ioan Şerbănescu, autor a 6 goluri. Un singur joc a avut nevoie de lovituri de departajare de la 11 m, pentru a fi stabilită câştigătoarea, cel dintre Dunărea Gropeni şi Tricolorul Lanurile, câştigat cu 6-4 de oaspeţi.

Deşi scorul nu reflectă acest lucru, unul dintre cele mai spectaculoase meciuri ale acestei etape a fost cel de la Cireşu, în care s-au întâlnit două dintre echipele care se vor lupta pentru titlul judeţean al Ligii a V-a, în Seria a II-a, Viitorul Cireşu şi AS Ulmu. Gazdele au ratat două mari ocazii de gol în primele 10 minute ale partidei, prin Alexandru Popa şi Văceanu. În minutul 35, după o acţiune personală, Mihai Popa a şutat la poartă dar Dumitraşcu a avut o intervenţie salvatoare. La faza imediat următoare, AS Ulmu putea trece în avantaj însă Balaban a trimis mingea în transversală.

Două execuţii spectaculoase ale lui Mihai Popa au tranşat partida în favoarea echipei Viitorul Cireşu. În minutul 48, Mihai Popa a trimis un trasor de la 30 de metri la rădăcina barei şi a deschis scorul şi tot el, după o cursă personală de la mijlocul terenului, a marcat pentru 2-0. Scorul final al partidei, 3-0, pentru Viitorul Cireşu a fost stabilit din penalty de Corneliu Iconaru.