Încă un succes pentru tenismenul Valeriu Ilie

* brăileanul a câștigat ediția 2018 a Cupei Metcon la plus 65 ani * a fost cel de-al 92-lea turneu câștigat în cariera sa de Valeriu Ilie * Cristi Burlacu, la plus 35 ani, și Grigore Dumitru, la plus 55 ani, s-au clasat pe locul al doilea

Tenismenul veteran Valeriu Ilie și-a mai trecut în cont un succes după ce a câștigat Cupa Metcon, competiție care a vut loc, săptămâna trecută, la Adjud, și la care au particiapat în jur de 50 de jucători. La ediția din acest an brăileanul nu a pierdut niciun ghem în semifinale și în finală.

În penultimul act al turneului, la plus 65 ani, Valeriu Ilie l-a învins în semifinale, în două seturi, 6-0, 6-0, pe concitadinul său Ștefan Gonciar, iar în finală, tot cu 6-0, 6-0, a câștigat partida cu ieșeanul Ioan Boldeanu. Cu acest succes Valeriu Ilie a ajus la al 92-lea turneu de simplu câștigat în cariera sa. Ilie s-a clasat de 41 de ori pe loculal doilea și de 25 de ori pe poziția a treia. La dublu, tenismenul brăilean are în palmares 30 de locuri întâi, 31 de locuri doi și 26 de locuri trei.

“Am ajuns la 92 de turnee câștigate, dar pe podium, la simplu am urcat de 245 de ori. Nu cred că la acest capitol am rival în țară. Și la dublu am obținut rezultate notabile, consider eu, atât timp cât am câștigat 30 de turnee și de 31 de ori m-am clasat pe locul al doilea. Cât privește competiția de la Adjud, consider că a fost una reușită din toate puctele de vedere", a declarat Valeriu Ilie.

Tot la acest turneu de la Adjud alți doi tenismeni brăileni au ajuns în finlă și s-au clasat pe locul al doilea, Cristi Burlacu, la plus 35 ani, și Grigore Dumitru, la plus 55 ani.