Încă un derby al orgoliilor câştigat de brăilence

Ca toate întâlnirile de până acum, şi cea de joia trecută a fost una disputată, în care ambele combatante au făcut risipă de energie pentru a câştiga. Tradiţia s-a respectat însă. Elevele Alexandrinei Soare au fost mai sigure în faza de apărare, nu au irosit prea multe oportunităţi de a marca şi s-au impus la o diferenţă de şapte goluri pentru că au ştiut să gestioneze mai bine finalurile de reprize.

Din nou portarul Gabriela Vasile şi interii Moldovan şi Jenofi au făcut diferenţa.

Primul sfert de oră a fost echilibrat şi cu răsturnări de scor. Oţelul a condus cu 2-1 în minutul 5, însă după o dublă, marca Ada Moldovan, gazdele au preluat conducerea.

Dunărea s-a desprins la patru lungimi în minutul 19 şi cu toate că gălăţencele s-au mobilizat şi în anumite momente s-au apropiat la două goluri, 11-9 pentru Dunărea în minutul 25, decalajul de patru goluri s-a regăsit pe tabelă şi la finalul primei părţi a întâlnirii.

Oţelul nu s-a împăcat cu gândul înfrângerii, a reuşit să echilibreze jocul şi, în doar zece minute, de la 11-16 s-a apropiat la doar un gol, 17-18.
Finalul partidei a aparţinut însă formaţiei gazdă, care a reuşit şi o aeriană în minutul 57, în urma cărei Moldovan, de pe extrema stângă a marcat pentru 28-23, şi s-a impus la şapte goluri diferenţă în faţa unei echipe gălăţene împăcate de data aceasta cu gândul înfrângerii.
În afară de cei doi interi, la succesul obţinut de gazde un aport substanţial l-a adus portarul Gabriela Vasile, care a avut cel puţin 12 intervenţii salvatoare pentru formaţia sa, şi în plus, a parat şi o aruncare de la 7 m.

În urma acestei victorii HC Dunărea a acumulat 31, tot atâtea câte are şi HCM Ştiinţa Baia Mare şi urcă, deocamdată, pe locul al patrulea în clasament pentru că are un golaveraj mai slab. Dacă însă, la finalul campionatului cele două echipe vor avea acelaşi punctaj, HC Dunărea va încheia sezonul competiţional pe locul al treilea, pentru că a câştigat ambele partide cu băimărencele.

Pentru HC Dunărea au marcat Moldovan 8, Jenofi 7, Luca 5, Crăciun 4, Brot 3, Rădulescu 3, iar de la Oţelul principalele marcatoare au fost Tudor cu 6 goluri, A. Ţăcălie şi Grigore cu câte 5 reuşite fiecare.