Fotbal Liga a III-a

În penultima etapă a turului, Sportul Chiscani joacă la ACSM Olteniţa

• CS Făurei primeşte pe teren propriu vizita celor de la FCSB 2 • ambele partide au loc sâmbătă, de la ora 14.00

Toate meciurile progamate în etapa a 14-a, în Seria a II-a a Ligii a III-a se dispută sâmbătă, de la ora 14.00, excepţie face doar partida dintre

Fotbal Club Rapid şi Înainte Modelu care se derulează de la ora 17.30, ea fiind televizată.

În penultima etapă a turului, Sportul Chiscani, locul al 11-lea, se deplasează la ACSM Olteniţa, locul al 14-lea, cu menţiunea că ambele formaţii au câte 11 puncte, ordinea în acest moment fiind stabilită după criteriul golaverajului. Cele două formaţii menţionate vin după înfrângeri la scor în deplasare, echipa gazdă, ACSM Olteniţa a fost învinsă cu 8-1 de CS Tunari, iar Sportul Chiscani a pierdut cu 6-3 la FCSB 2, astfel că se anunţă un meci “incendiar”, câştigătoarea având şanse mari să încheie prima parte a campionatului în afara zonei retrogradării.

Cu toate că vremea a fost destul de capricioasă în această săptămână, jucătorii formaţiei din Chiscani s-au pregătit cu ambiţie dorind să obţină un rezultat pozitiv în această ultimă deplasare din tur.

În sezonul precedent Sportul Chiscani a remizat la Olteniţa, 1-1, golul fiind marcat de Sorin Techiu, după un meci în care, cel puţin în repriza a doua, echipa pregătită atunci de Georgel Pascu a irosit numeroase ocazii mari la poarta gazdelor. În retur echipa din Chiscani s-a impus cu 2-1 pe teren propriu, pentru învingători au marcat Iulian Vlad autogol în minutul 45 şi Silviu Crăciun în minutul 77.

CS Făurei, la ultimul meci pe teren propriu în acest tur de campionat va juca împotriva satelitului vicecampioanei României, FCSB 2. Echipa gazdă are un absent de marcă, pe Bănel Nicoliţă suspendat după ce a fost eliminat etapa trecută chiar în primul minut de joc în deplasarea de la Delta Dobrogea Tulcea, partidă câştigată cu 3-1 de echipa manageriată de fostul internaţional stelist.

Fiind ultimul meci pe teren propriu obiectivul formaţiei gazdă este unul singur, să-şi treacă în cont toate punctele puse în joc.