În derby-ul orgoliilor, Brăila spulberă Galaţiul

Dacia Unirea Brăila s-a calificat în şaisprezecimile Cupei României după o partidă în care spectatorii au trecut de la agonie la extaz. Fiind un meci caracteristic de cupă, unul eliminatoriu, prima repriză a fost lipsită de ocazii pentru că niciuna dintre formaţii n-a dorit să rişte prea mult. Cu toate că au avut posesia mingei în proporţie mai mare decât adversara sa, Dacia Unirea Brăila a avut o singură mare ocazie de gol, în minutul 27, când Stelian Nicoliţă a reluat spre poartă de la 2 - 3 metri. Portarul a respins mingea în faţă, dar Muscă a luftat şi nu a reuşit să finalizeze. În minutul 35, Chipirliu a irosit o imensă şansă de joc pentru Oţelul. Gălăţenii au ieşit motivaţi de la cabine şi, în minutul 61 au deschis scorul prin Miron. Pânzaru a făcut o mutare inspirată introducându-l pe Onofraş, iar jocul brăilenilor s-a modificat în bine. Gazdele au marcat golul egalizator în minutul 88 prin Alexandru Muscă şi au trimis meciul în prelungiri. Prima repriză a prelungirilor nu a modificat nimic pe tabela de marcaj, ci doar în efectivul echipei gălăţene pentru că, în minutul 105, Stoian a fost eliminat. În repriza a doua, în minutul 110 al prelungirilor, Iosofache a marcat golul de 2 - 1 pentru Dacia Unirea Brăila, iar 3 minute mai târziu bărilenii au obţinut un penalty. Alexandru Muscă a fost cel care a stabilit scorul final de 3 - 1 pentru elevii lui Pânzaru.